ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2012 m. spalio 2 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 7 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Senovinio upelio krantas Marse

Paaiškinimas: Švieži senovėje tekėjusių upelių įrodymai rasti Marse. Robotas marsaeigis „Smalsuolis“ (Curiosity) aptiko neįprastų paviršiaus darinių, itin primenančių upelio krantus Žemėje. Kaip antai, šioje nuotraukoje matyti nedidelė uolienų iškyša, galbūt atsiradusi dėl čia tekėjusios srovės. Panašu, kad ši iškyša – tai nuosėdinių uolienų konglomeratas, likęs vagai džiūvus ir mažiems akmenėliams sulipus drauge. Iškyšos apačioje pabirę gausybė smulkaus žvirgždo. Gali būti šiuos akmenėlius nugludino tekėjusi ir juos ridenusi srovė. Matyt, akmenukai ir įkrito į upelį, srovei plovus krantus. Dešinėje, viršuje, apibrauktas didesnis akmuo – regis ir jis tapo apvalainas dėl tėkmės keltos erozijos. „Smalsuolis“ savo kelyje atrado jau kelias išdžiūvusias vagas Marse. Jis keliauja į dabartinę paskirties vietą, kur tyrinės neįprastą trijų skirtingų planetos kraštovaizdžių derinį.

Vaizdo autoriai: NASA, JPL-Caltech, MSSS
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Galaktikų sąlaja NGC 2623 iš Hablo teleskopo. Kur gimsta žvaigždės, kai susiduria galaktikos? Norėdami tai sužinoti, 2007 metais astronomai įrašinėjo netolimos galaktikų sąlajos NGC 2623 didelės skiriamosios gebos nuotraukas iš Hablo (Hubble) teleskopo. Ištyrę šiuos ir...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Sferinis planetiškasis ūkas Abelis 39. Vos regimas tarsi dūmas Abelis 39 (Abell 39) yra paprastutis sferinis ūkas apie 5 šviesmečių skersmens. Jis sklando Heraklio žvaigždyne, mūsų pačių Galaktikoje, nutolęs maždaug 7 tūkstančius šviesmečių nuo...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.