ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. balandžio 22 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinęs 41 lankytojas nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Nepaprasti Alberto Einšteino metai

Paaiškinimas: 1905-ieji metai Albertui Einšteinui buvo kupini stebuklų. Prieš šimtą metų jis parašė keturis straipsnius, aukštyn kojomis apvertusius mūsų supratimą apie Visatą. Šiuose straipsniuose buvo apibrėžta: idėja, kad šviesa gali būti kvantinė dalelė (fotonas), atomų ir molekulių terminės sąveikos paaiškinimas (tuo metu atomai buvo dar tik teorija), teorija, susiejanti judėjimą ir šviesos greičio pastovumą (specialioji reliatyvumo teorija), ir idėja, siejanti masę ir energiją (E=mc²). Netiesiogiai visi mūsų šiuolaikinio supratimo apie Visatą aspektai yra įtakoti Alberto Einšteino dabar jau šimto metų senumo įžvalgų. Prie to prisidėjo ir dar po dešimties metų sukurta erdvės bei laiko gravitacijos lauke teorija (bendroji reliatyvumo teorija). Minint šimto metų sukaktį, pažvelkite į šią prasmingą nuotrauka. Joje - nedidelis teleskopas šalia Alberto Einšteino paminklo, Nacionalinėje mokslų akademijoje (National Academy of Sciences), Vašingtone, JAV. Marmuro plokštėse ties bronzinės statulos kojomis išraižyta planetų, Saulės, Mėnulio ir žvaigždžių padėtis paminklo pastatymo dieną - 100 metų po Einšteino gimimo 1879 m.. Albertas Einšteinas mirė prieš 50 metų, 1955 m. balandžio 18 d..

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Greg Piepol
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
G21.5-0.9: supernovos kosminis burbulas. Paveikslėlis mielas, tačiau šį puikų kosminį burbulą sukūrė sunkiai įsivaizduojama jėga - kai apie 20 kartų masyvesnės už Saulę žvaigždės išoriniai sluoksniai buvo ištaškyti į šalis per įspūdingą supernovos...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Mėnulio užtemimo infraraudonasis vaizdas. 1996 m. rugsėjį palydovas MSX (Midcourse Space Experiment) įrašė puikių Mėnulio užtemimo vaizdų iš Žemės orbitos. Jie nufotografuoti palydove įmontuotu infraraudonųjų spindulių teleskopu SPIRIT III. Čia matote vieną...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.