ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. balandžio 25 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 73 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Erelio ūko fėja

Paaiškinimas: Erelio ūko dulkių stulpai po truputį garuoja į aplinkinę erdvę. Galinga žvaigždžių energija sukūrė šiuos šaltuosius kosminius kalnus ir didingas kolonas, atrodančias tarsi mitiniai gyvūnai. Nuotraukoje matomas vienas iš kelių įspūdingų dulkių stulpų Erelio ūke, taip panašus į milžinišką ateivių fėją. Tačiau ši fėja yra dešimties šviesmečių ūgio ir spinduliuoja daug ryškiau negu paprasta ugnis. Didysis Erelio ūkas, M16, iš tiesų yra milžiniškas garuojantis dujų ir dulkių apvalkalas, kurio viduje vis didėja tuštuma, slepianti įspūdingą žvaigždėdaros plotą - šiuo metu jame kuriasi padrikasis žvaigždžių spiečius. Nuotrauka, kurioje skirtingos šviesos bangos pakeistos tam tikromis spalvomis, buvo skirta pažymėti penkioliktąsias Hablo kosminio teleskopo (Hubble Space Telescope) paleidimo metines.

Vaizdo autoriai: The Hubble Heritage Team, (STScI/AURA), ESA, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
M16: Žvaigždės iš Erelio „kiaušinių“. Naujagimės žvaigždės formuojasi Erelio ūke. Šioje nuotraukoje, gautoje Hablo kosminiu teleskopu (Hubble Space Telescope) 1995 m., matomi garuojančių dujų ūkai (evaporating gaseous globules, EGGs; žodžių žaismas: angl. eggs -...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Marsietiškas dulkių stulpas. Kas ten lekia Marso lyguma? Dulkių stulpas. Pirmą kartą pavyko sukurti filmuką, kurioje žymusis besisukančių dulkių sūkurys nufotografuotas nuo paviršiaus. Marsaeigis Spirit jau yra fotografavęs kelis dulkių stulpus nuo...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.