ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. balandžio 26 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 57 lankytojai nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Marsietiškas dulkių stulpas

Paaiškinimas: Kas ten lekia Marso lyguma? Dulkių stulpas. Pirmą kartą pavyko sukurti filmuką, kurioje žymusis besisukančių dulkių sūkurys nufotografuotas nuo paviršiaus. Marsaeigis Spirit jau yra fotografavęs kelis dulkių stulpus nuo kalvos šlaito per paskutinius porą mėnesių. O šie kadrai įrašyti maždaug kas 20 sekundžių. Mokslininkai, ištyrę skaitmeniniu būdu padidintas nuotraukas, pastebėjo, kad sūkurys išsuko tokį tirštą Marso dulkių stulpą, kad buvo matyti net jo šešėlis. Dulkių stulpo filmuką pavyko sukurti naudojant mišrią duomenų perdavimo sistemą: robotas Spirit fotografuoja daugybę Marso nuotraukų ir siunčia sumažintus kadrų atvaizdus į Žemę, kur žmonės nusprendžia, kuriuos kadrus atsisiųsti pilnus.

Vaizdo autoriai: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Erelio ūko fėja. Erelio ūko dulkių stulpai po truputį garuoja į aplinkinę erdvę. Galinga žvaigždžių energija sukūrė šiuos šaltuosius kosminius kalnus ir didingas kolonas, atrodančias tarsi mitiniai gyvūnai. Nuotraukoje matomas vienas...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Heraklio galaktikų spiečius. Tai galaktikų spiečius Heraklio žvaigždyne, Visatos „salų“ archipelagas už 650 milijonų šviesmečių. Spiečiuje daug aktyvios žvaigždėdaros spiralinių galaktikų, pilnų dujų ir dulkių, ir palyginti mažai elipsinių galaktikų, kuriose...

-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.