ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. balandžio 27 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 34 lankytojai nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Heraklio galaktikų spiečius

Paaiškinimas: Tai galaktikų spiečius Heraklio žvaigždyne, Visatos „salų“ archipelagas už 650 milijonų šviesmečių. Spiečiuje daug aktyvios žvaigždėdaros spiralinių galaktikų, pilnų dujų ir dulkių, ir palyginti mažai elipsinių galaktikų, kuriose dėl dujų ir dulkių debesų stokos retai kuriasi naujos žvaigždės. Dirbtinių spalvų nuotraukoje žvaigždėdaros galaktikos švyti žydrai, o elipsinės - gelsvai. Šiame kosminiame vaizde daug galaktikų susiduria ar persipina viena su kita, o kai kurios atrodo suardytos - aiškus įrodymas, kad spiečiaus galaktikos sąveikauja tarpusavyje. Laikui bėgant galaktikų sąveika, matyt, paveiks ir spiečiaus sudėtį. Mokslininkai mano, kad Heraklio spiečius yra labai panašus į jaunus galaktikų spiečius tolimoje praeityje, ankstyvojoje Visatoje. Todėl galaktikų tipų bei jų sąveikos tyrimas kaimyniniame Heraklio spiečiuje padės išnarplioti galaktikų ir jų spiečių evoliucijos paslaptis.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Jim Misti (Misti Mountain Observatory)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Marsietiškas dulkių stulpas. Kas ten lekia Marso lyguma? Dulkių stulpas. Pirmą kartą pavyko sukurti filmuką, kurioje žymusis besisukančių dulkių sūkurys nufotografuotas nuo paviršiaus. Marsaeigis Spirit jau yra fotografavęs kelis dulkių stulpus nuo...
Rytoj Rytoj

Rytoj
M51: kosminis verpetas. Akimis pasekę iki Didžiųjų Grįžulo Ratų „ienų“ paskutinės žvaigždės ir nukreipę teleskopą dar truputį į pietvakarius, atrastumėte šią įspūdingą sąveikaujančių galaktikų porą, pažymėtą M51 žymiąjame Šarlio Mesje (Charles...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.