ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. balandžio 28 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 83 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

M51: kosminis verpetas

Paaiškinimas: Akimis pasekę iki Didžiųjų Grįžulo Ratų „ienų“ paskutinės žvaigždės ir nukreipę teleskopą dar truputį į pietvakarius, atrastumėte šią įspūdingą sąveikaujančių galaktikų porą, pažymėtą M51 žymiąjame Šarlio Mesje (Charles Messier) kataloge. Turbūt tai pats pirmasis rastas spiralinis darinys - didžiulė, aiškiai matomų spiralių galaktika - Verpetas, kataloge žymimas ir NGC 5194. Spiralines vijas ir dulkių juostas traukia kaimyninės galaktikos dešinėje, NGC 5195, gravitacija. Galaktikų pora yra maždaug už 31 milijonų šviesmečių ir priklauso nedideliam Skalikų žvaigždynui. Nors M51 atrodo blanki ir miglota nuo Žemės paviršiaus, ši pati ryškiausia iš kada nors fotografuotų M51 nuotraukų gauta 2005 m. sausį su pažangia tyrimų kamera (Advanced Camera for Surveys), esančia Hablo kosminiame teleskope (Hubble Space Telescope).

Vaizdo autoriai: S. Beckwith (STScI) Hubble Heritage Team, (STScI/AURA), ESA, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Heraklio galaktikų spiečius. Tai galaktikų spiečius Heraklio žvaigždyne, Visatos „salų“ archipelagas už 650 milijonų šviesmečių. Spiečiuje daug aktyvios žvaigždėdaros spiralinių galaktikų, pilnų dujų ir dulkių, ir palyginti mažai elipsinių galaktikų, kuriose...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Mažasis palydovas Epimetėjas. Mažasis Saturno palydovas Epimetėjas daugiausia yra 116 km skersmens. Šioje sudėtinėje nuotraukoje, gautoje iš arti, iš „Kasinio“ (Cassini) erdvėlaivio, aiškiai matomi šešėliais nudažyti paviršiaus krateriai ir netaisyklinga palydovo forma....
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.