ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. balandžio 29 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 118 lankytojai nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Mažasis palydovas Epimetėjas

Paaiškinimas: Mažasis Saturno palydovas Epimetėjas daugiausia yra 116 km skersmens. Šioje sudėtinėje nuotraukoje, gautoje iš arti, iš „Kasinio“ (Cassini) erdvėlaivio, aiškiai matomi šešėliais nudažyti paviršiaus krateriai ir netaisyklinga palydovo forma. Tačiau, skriedamas orbitoje 91 tūkstantį kilometrų virš Saturno viršutinių debesų sluoksnių, Epimetėjas nėra vienišas. Panašaus dydžio kitas Saturno palydovas - Janas - skrieja beveik ta pačia orbita, nutolusia vos apie 50 km nuo Epimetėjo. Abu palydovai kas ketverius metus priartėja vienas prie kito, bet nesusiduria, o mikliai peršoka į kitas orbitas ir vėl išsiskiria! Orbitų dvyniai Epimetėjas ir Janas sudaryti iš vandens, sušalusio į akytą ledą, ir matyt atsirado iš to paties kosminio kūno, pasidalinusio per pusę. Manoma, kad mažieji palydovai įtakoja ir Saturno A žiedo išorinio krašto stabilumą.

Vaizdo autoriai: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
M51: kosminis verpetas. Akimis pasekę iki Didžiųjų Grįžulo Ratų „ienų“ paskutinės žvaigždės ir nukreipę teleskopą dar truputį į pietvakarius, atrastumėte šią įspūdingą sąveikaujančių galaktikų porą, pažymėtą M51 žymiąjame Šarlio Mesje (Charles...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Žemės palydovai. 1998 m. liepą šatlo „Diskaveri“ (Discovery) komanda, skriedama aplink Žemę, nufotografavo šiuos du mūsų planetos palydovus. Matomi tankūs audrų debesys gimtosios žydrosios planetos atmosferoje. Virš jų - didžiausias...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.