ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. gegužės 6 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 78 lankytojai nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Mišrusis Saulės užtemimas

Paaiškinimas: Balandį Žemėje buvo matomas įspūdingas mišrusis Saulės užtemimas - priklausomai nuo stebėtojo vietos buvo galima išvysti visišką arba žiedinį užtemimą. Fredas Espenakas (Fred Espenak), švelniai vandenyno bangų supamo laivo denyje, apie 2200 km į vakarus nuo Galapagų salų, Mėnulio šešėlio juostoje, stebėjo visišką Saulės užtemimą, kai Mėnulio siluetas kelioms akimirkoms visiškai užstojo šviesų Saulės diską. Jis nufotografavo šią akimirką išryškėjusį Saulės vainiką ir nuo krašto kylančius protuberantus. Stefanas Heinsius (Stephan Heinsius), būdamas ties šešėlio pakraščiu Penonomės (Penonome) oro uoste, Panamoje, stebėjo žiedinį užtemimą - regimasis Mėnulio diskas ten buvo sumažėjęs tiek, kad neuždengė Saulės pakraščių ir jie švietė tarsi ugninis žiedas. Nuotraukas iš šių dviejų vietovių matote viršuje. Ar dažnai įvyksta toks mišrusis užtemimas? Mokslininkai apskaičiavo, kad per visą 21-ąjį amžių tik 3,1% (7 iš 224) Saulės užtemimų bus mišrieji, nors per visą laiką nuo 2000 m. pr. Kr. iki 4000 m. po Kr. tokių bus apie 5%.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: (kairėje): Fred Espenak - (dešinėje): Stephan Heinsius
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Mira - stebuklingoji žvaigždė. Septynioliktojo amžiaus astronomams Banginio omikron, dar vadinama Mira, buvo žinoma kaip stebuklingoji žvaigždė, kurios ryškis kas 11 mėnesių gali smarkiai kisti. Šiuolaikiniams astronomams žinoma visa ilgaperiodžių kintamųjų žvaigždžių klasė....
Rytoj Rytoj

Rytoj
NGC 3314: kada galaktikos užeina viena ant kitos. NGC 3314 sudaro dvi didelės spiralinės galaktikos, žiūrint iš Žemės matomos beveik lygiai užslinkusios viena ant kitos. Artimesnė galaktika atsisukusi į mus kone spiraline plokštuma. Matomi šviesūs žvaigždžių spiečiai,...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.