ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. gegužės 12 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 25 lankytojai nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Žvaigždės, galaktikos ir kometa Tempelis 1

Paaiškinimas: Blyški kometa Tempelis 1 puikuojasi miglota melsva uodega, kiek dešiniau nuo centro, šiame vaizdingame žvaigždėto dangaus lopinėlyje. Nufotografuota gegužės 3 d., lėtai slenkanti Mergelės žvaigždyne, periodinė kometa Tempelis 1 apsuka aplink Saulę kas 5 su puse metų. Taip pat matomos dvi galaktikos kairiajame viršutiniame kampe, NGC 4762 ir NGC 4754, abi - didžiojo Mergelės galaktikų spiečiaus narės. Priskiriama prie lęšiškų galaktikų, NGC 4762 atsisukusi briauna ir regima tarsi plonytis šviesos plaušelis, o NGC 4754 - kamuolio formos elipsinė galaktika. Nors galaktikos ir kometa panašios regimuoju dydžiu, Tempelis 1 yra vos už 3 šviesos minučių nuo Žemės. O dvi Mergelės galaktikų spiečiaus narės yra už 50 milijonų šviesmečių. NASA „Smarkiojo smūgio“ (Deep Impact) kosminis aparatas pasieks Tempelį 1 liepos 4-ąją, JAV Nepriklausomybės dieną, iššaudamas zondą į kometos branduolį.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Johannes Schedler (Panther Observatory)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Sombrero galaktika infraraudoname. Šis plūduriuojantis žiedas yra galaktikos dydžio. Iš tikrųjų tai - dalis įspūdingosios Sombrero galaktikos, vienos iš didžiausių kaimyniniame Mergelės galaktikų spiečiuje. Tamsus dulkių apvadas, regimuosiuose spinduliuose užtemdantis Sombrero galaktikos...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Kada Mėnulis dar buvo jaunas. Pamenate, kada Mėnulis buvo jaunas? Ogi praeitą pirmadienį. Gegužės 9-ąją, liaunam Mėnulio pjautuvui buvo vos 34 val. ir 18 min. amžiaus. Na, gerai... Skaičiuodami Mėnulio amžių per visą...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.