ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. gegužės 14 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 35 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Ryškesnis NGC 3370 vaizdas

Paaiškinimas: Panaši dydžiu ir forma į mūsų Paukščių Tako Galaktiką spiralinė galaktika NGC 3370 yra už 100 milijonų šviesmečių Liūto žvaigždyne. Šis puikus didelės, spiraline plokštuma į mus atsisukusios galaktikos atvaizdas gautas Hablo kosminio teleskopo (Hubble Space Telescope) patobulinta tyrimų kamera (Advanced Camera for Surveys). Matomos ir įspūdingos tolimesnės galaktikos, išsibarsčiusios Visatoje. Neįtikėtinai detali NGC 3370 nuotrauka leidžia tyrinėti pavienes pulsuojančias žvaigždes, cefeides, pagal kurias nustatomas tikslus galaktikos atstumas iki mūsų. Šiems tyrimams buvo pasirinkta NGC 3370, nes 1994 m. spiralinėje galaktikoje įvyko gerai ištirtas Ia tipo supernovos sprogimas. Cefeidžių matavimais paremti duomenys apie gerai ištirtus ir spėjamai įprastus objektus, vadinamus „tipinėmis žvakėmis“, naudojami atstumams nustatyti. Šios ir daug tolimesnių supernovų tyrimai gali padėti nustatyti pačios Visatos dydį ir plėtrą.

Vaizdo autoriai: Hubble Heritage Team, A. Riess (STScI) NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Kada Mėnulis dar buvo jaunas. Pamenate, kada Mėnulis buvo jaunas? Ogi praeitą pirmadienį. Gegužės 9-ąją, liaunam Mėnulio pjautuvui buvo vos 34 val. ir 18 min. amžiaus. Na, gerai... Skaičiuodami Mėnulio amžių per visą...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Aukso kilmė. Iš kur atsirado mūsų papuošalų auksas? Niekas iki šiol tiksliai nežino. Vidutinis santykinis Saulės sistemos tankis didesnis negu galėjo būti ankstyvosios Visatos žvaigždėse ar sprogus paprastoms supernovoms. Kai kurie...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.