ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. gegužės 24 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 24 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Ūkai ir žvaigždės IC 4678

Paaiškinimas: Dujų ir dulkių sūkuriai puošią šį nedidelį dangaus lopinėlį Šaulio žvaigždyne. Žymimas IC 4678, margas plotas yra visai šalia daug dažniau fotografuojamų Lagūnos ūko (M8) ir Trilypio ūko (M20). Nuotraukoje gerai matomas didžiulis, raudonai švytinčių dujų, emisinis ūkas su neįprastai ryškiomis raudonomis juostomis. Kairėje smulkių dulkių debesis atspindi žydrą ryškios žvaigždės šviesą ir sukuria mažytį atspindžio ūką. Dešinėje ir palei apatinį nuotraukos kraštą stambesnių dulkių ruožai sudaro tamsius absorbcijos ūkus, sugeriančius tolimesnių žvaigždžių šviesą. IC 4678 driekiasi apie 25 šviesmečius ir yra už 5000 šviesmečių.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Ken Siarkiewicz   Adam Block, NOAO, AURA, NSF
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Bangas keliantis palydovas Saturno žieduose. Kaip atsiranda smulkios bangelės Saturno žieduose? Mokslininkai pastebėjo, kad Kilerio tarpą ribojantys žiedai neįprastai banguoja. Tokios vilnelės pirmą kartą buvo pastebėtos praeitų metų liepą, ir šioje nuotraukoje aiškiai matomos. Nuotrauka...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Dalelių dydis Saturno žieduose. Kokio dydžio dalelės sudaro Saturno žiedus? Norėdami tai išsiaiškinti mokslininkai pasitelkė Kasinio (Cassini) automatinį erdvėlaivį, skriejantį orbita aplink Saturną. Šį mėnesį iš Kasinio per Saturno žiedus į Žemę buvo...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.