ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. birželio 3 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 26 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Hantelio ūkas

Paaiškinimas: Pirmoji užuomina apie tai, į ką ateityje pavirs mūsų Saulė, buvo netyčia atrasta 1764 m. Tais metais Šarlis Mesje (Charles Messier) pildė erdvėje išsisklaidžiusių objektų sąrašą, kad jie nebūtų painiojami su kometomis. 27-tas objektas Mesje kataloge, dabar žymimas M27 arba Hantelio ūkas, yra planetiškasis ūkas - toks, į kokį pavirs Saulė, kai branduolyje baigsis atominės reakcijos. M27 yra vienas šviesiausių planetiškųjų ūkų danguje, gali būti stebimas per žiūronus Laputės žvaigždyne. Šviesa iš M27, mus pasiekianti per maždaug 1000 metų, įamžinta šioje trijų įprastinių, dirbtinių spalvų nuotraukoje, pagerintoje skaitmeniniu būdu. Tačiau ūke vykstantys fizikiniai procesai ir jų reikšmės supratimas 18-o amžiaus mokslui dar buvo nepasiekiami. Net mūsų laikais, daug kas lieka neišaiškinta apie bipoliarinius planetiškuosius ūkus, tokius kaip M27. Nežinomas ir fizikinis mechanizmas, kuris išsviedžia lauk mažos masės žvaigždžių dujinį apvalkalą ir palieka karštą rentgeninę baltąją nykštukę.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Joe & Gail Metcalf, Adam Block, NOAO, AURA, NSF
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Pietų kolonos Kilio ūke. Kilio Eta, viena iš masyviausių ir labiausiai nepatvarių žvaigždžių mūsų Galaktikoje, žymiai įtakoja aplinkinę tarpžvaigždinę erdvę. Šios įspūdingos švytinčių dulkių ir dujų kolonos, kuriose skendi naujai gimstančios žvaigždės -...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Pirmasis amerikiečių pasivaikščiojimas atviroje erdvėje. 1965 m., prieš keturiasdešimt metų, Birželio 3 d. astronautas Edvardas Vaitas (Edward White) pirmasis iš amerikiečių išėjo į atvirą erdvę. Šioje nuotraukoje Vaitas, prisirišęs prie Dvynių IV (Gemini IV)...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.