ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. birželio 10 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 14 lankytojų nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Ledo vulkanas Titane

Paaiškinimas: Tyrinėtojai spėja, kad paviršiuje iškilęs kupolas, priartintas ir gerai matomas nuotraukoje dešinėje, yra ledo vulkanas (kriovulkanas). Tai Saturno palydovo Titano infraraudonųjų spindulių - prasiskverbiančių pro ūkanotą palydovo atmosferą - nuotrauka. Kadangi Titano paviršiaus temperatūra yra apie -180 laipsnių Celsijaus, lava, trykštanti iš vulkano žiočių, turėtų būti tikrai ledinė - matyt tai metano, amoniako ir vandens ledo košė, susimaišiusi su kitų medžiagų ledu ir angliavandeniliais. Kopolas yra apie 30 kilometrų skersmens. Jei pasitvirtins, kad tai iš tiesų ledo vulkanas - kriovulkanų atradimas Titane galėtų paaiškinti, iš kur palydovo atmosferoje atsiranda metanas. Prieš Kasinio-Hoigenso (Cassini-Huygens) misiją į Saturną vyravo spėjimas, kad Titano atmosfera vis pasipildo metanu dėl milžiniškos, metano prisotintos, angliavandenilių jūros. Tačiau nei Kasinio prietaisai, nei Hoigenso zondas, nusileidęs ant paviršiaus, tokio vandenyno nerado.

Vaizdo autoriai: VIMS Team, U. Arizona, ESA, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Venera grįžta į vakarinį dangų. Šis romus vaizdelis burlaivių, pririštų Il-Tudy (l'Île-Tudy) prieplaukoje, Bretanėje, Prancūzijoje, nufotografuotas birželio 1 d. maždaug valandą po saulėlydžio. Jame matyti ir Venera - trečiasis spindžiausias dangaus kūnas po Saulės...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Žemės sutemos. Šioje įspūdingoje vandenynų ir debesų virš mūsų mažytės Žemės planetos nuotraukoje nėra staigios, aiškios ribos, kur diena keičia naktį. Šešėlio linija, arba terminatorius, išplaukusi. Ji žymi palaipsninį šviesos perėjimą...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.