ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. birželio 15 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 64 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Kasiopėjos A šviesos aidas infraraudoname

Paaiškinimas: Kodėl keičiasi Kasiopėjos A vaizdas? Netoli esančios supernovos liekanos dvi infraraudonosios nuotraukos, fotografuotos metų skirtumu, rodo apvalkalo plitimą neįsivaizduojamu greičiu. Šito nesitikėta, nes supernova, sukūrusį šį įspūdingą reginį, sužibo prieš 325 metus. O priežastis matyt yra šviesos aidas. Šviesa iš supernovos įkaitino atokius aplinkinius dulkių debesis, kurie ėmė švytėti. Laikui bėgant nušvinta vis tolimesni dulkių debesys, ir atrodo, tarsi spindintis apvalkalas judėtų tolyn nuo centro. Ši nuotrauka skaitmeniniu būdu sudėta iš rentgeno, optinių ir infraraudonųjų spindulių atvaizdų. Infraraudonąją nuotrauką, su kuria buvo atrastas šviesos aidas, fotografavo orbitoje aplink Žemę skriejantis Spitzerio (Spitzer) kosminis teleskopas. Kasiopėjos A liekana tęsiasi apie 125 šviesmečių ir yra už 10 tūkstančių šviesmečių Kasiopėjos žvaigždyne.

Vaizdo autoriai: O. Krause (Steward Obs.) et al., SSC, JPL, Caltech, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Glizo 876 sistemoje rasta didžiulė į Žemę panaši planeta. Ar mūsų Žemė vienintelė tokia? Beieškodami atsakymo į šį klausimą, astronomai atrado į Žemę panašią planetą, skriejančią aplink paprastą žvaigždę. Jau anksčiau buvo žinoma daugiau negu 150 dujų milžinių,...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Mažasis Magelano Debesis. Portugalų jūrininkas Ferdinandas Magelanas (Ferdinand Magellan) ir jo įgula pirmosios kelionės aplink pasaulį metu turėjo marias laiko pietų dangui tyrinėti. Todėl dvi dangaus puošmenos, plika akimi lengvai randamos pietiniame...

-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.