ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. birželio 20 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 68 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Saulėlydis virš Gusevo kraterio

Paaiškinimas: Kaip atrodo saulėlydžiai Marse? Norėdami tai sužinoti, praeitą mėnesį mokslinkai robotą marsaeigį Spirit sustabdė ramiai stebėti Saulę leidžiantis į tolyje regimą Gusevo kraterį. Darbas buvo sunkus, bet kažkuris iš robotų turėjo tai padaryti. Žemėje saulėlydžiai rausvi dėl dviejų priežasčių: dėl žydrą Saulės šviesą išsklaidančių deguonies ir azoto molekulių atmosferoje, ir dėl šviesą išsklaidančių mažyčių oro priemaišų, tokių kaip ugnikalnių išmetamos dulkės. (Pirmąjį reiškinį pirmasis apskaičiavo Albertas Einšteinas, viename iš labiausiai minimų savo straipsnių). Nors Marse nėra deguonies ir azoto, jo paviršiuje gausu raudonų dulkių, kurias lengvai pakelia į atmosfera smarkūs, tačiau negausūs vėjai. Šios ir kitų nuotraukų tyrimas rodo, kad kai kurias Marso dienas palydi saulėlydžiai, daug ilgesni ir raudonesni, negu paprastai Žemėje. Saulei pasislėpus dar dvi - keturias valandas šviesa atsispindi Marso dulkėse, ir todėl regimas švytėjimas aukštai atmosferoje. Saulėlydžių tyrimas padeda mokslinikams geriau suprasti ne tik Marso, bet ir kitų Saulės sistemos planetų, tame tarpe ir Žemės, atmosferas.

Vaizdo autoriai: Mars Exploration Rover Mission, Texas A&M, Cornell, JPL, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Naktį švytintys debesys. Kartais ant žemės tvyro naktis, bet danguje - diena. Kai Žemė viena puse nusisuka nuo Saulės, kitoje pusėje saulėtekis pakyla nuo žemės. Todėl saulėlydžio metu saulės spinduliai vis dar...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Žvaigždėdaros siena Gulbėje. Šiaurės Amerikos ūkas danguje sugeba tai, ko nepajėgia nė vienas šiaurės-amerikietis Žemėje - kurti žvaigždes. Tiksliau tariant, turime omenyje Centrinę Ameriką ir Meksiką primenantį šviesų lopą - karštą sluoksnį...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.