ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. birželio 22 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 46 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Saturno židedai iš kitos pusės

Paaiškinimas: Kaip atrodo Saturno žiedai iš kitos pusės? Iš Žemės mes visada matome tą žiedų plokštumos pusę, kurią apšviečia Saulė. Šioje nuotraukoje, gautoje balandį iš automatinio erdvėlaivio Kasinis, skriejančio aplink Saturną, Saulė yra užnugaryje kameros, bet šviečia į kitą žiedų pusę. Tokia patogi padėtis leidžia fotografuoti kvapą užimančius vaizdus pačių didingiausių žiedų visoje Saulės sistemoje. Keista, tačiau šie vaizdai primena saulėtosios pusės nuotraukų negatyvus. Pavyzdžiui, tamsi juosta viduryje yra įprastai šviesus B žiedas. Fotografuojant iš kelių skirtingų kampų matyti, kad šviesios linijos rodo storiausias ir tankiausiai dalelių prigrūstas žiedo apvijas. Kitos pusės nuotraukos įdomios ir dėl to, ko jose nesimato - „stipinų“. Kartą „Keliautojo“ (Voyager) misijų metu, kai 80-ųjų pradžioje jie pralėkė pro Saturną, gauti netikėti, šešėliuotų pėdsakų vaizdai - „stipinai“, iki šiol neaptikti su Kasiniu. P. S.: ar įžiūrėsite mažytį palydovą, Prometėją, tarp žiedų?

Vaizdo autoriai: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Žvaigždėdaros siena Gulbėje. Šiaurės Amerikos ūkas danguje sugeba tai, ko nepajėgia nė vienas šiaurės-amerikietis Žemėje - kurti žvaigždes. Tiksliau tariant, turime omenyje Centrinę Ameriką ir Meksiką primenantį šviesų lopą - karštą sluoksnį...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Mėnulio tekėjimas, Sunjono ragas, Graikija. Mėnulio pilnatis šį mėnesį buvo birželio 22 dieną, vos dieną vėliau po vasaros saulėgrįžos šiauriniame pusrutulyje. Kadangi ši saulėgrįža žymi Saulės kasmetinio judėjimo Žemės dangumi šiauriausią tašką, Mėnulio pilnatis...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.