ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. birželio 27 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 34 lankytojai nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Kamuolinis spiečius M22 per Kanados-Prancūzijos-Havajų teleskopą

Paaiškinimas: Šioje nuotraukoje nufotografuotame kamuoliniame spiečiuje M22 - daugiau nei 100 tūkstančių žvaigždžių. Šios žvaigždės susidarė kartu, ir jas sieja gravitacija. Žvaigždės skrieja aplink spiečiaus centrą, o spiečius - aplink mūsų Galaktikos centrą. Ligi šiol žinomi 140 kamuolinių spiečių, susibūrę į apytikriai sferinį ratilą aplink Galaktikos centrą. Jie neatrodo lygiai pasiskirstę, kai žiūrime iš Žemės, ir tai buvo svarbiausias įrodymas, kad mūsų Saulė nėra Galaktikos centre. Kamuoliniai spiečiai yra labai seni. Paprastu būdu nustačius spiečių amžių paaiškėjo, kad jis siekia beveik patį Visatos amžių, 13,7 milijardų metų.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
2MASS galaktikų dangalapis. Ar artimiausios galaktikos išsimėčiusios padrikai? Daugiau nei milijono šviesiausių išplėstinių šviesos šaltinių dangalapis, sudarytas pasitelkus „Viso dangaus dviejų mikronų ilgio bangų matavimus“, 2MASS, (Two Micron All Sky Survey) rodo,...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Milžiniškos radijo „ausys“ apie Krosnies A galaktiką. Nuo vieno lezgelio iki kito Krosnies A „ausys“ tęsiasi virš milijoną šviesmečių - iš kur jos tokios atsirado? Viduryje yra didelė ir keista elipsinė galaktika NGC 1316. Atidžiai patyrinėjus...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.