ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. birželio 28 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 40 lankytojų nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Milžiniškos radijo „ausys“ apie Krosnies A galaktiką

Paaiškinimas: Nuo vieno lezgelio iki kito Krosnies A „ausys“ tęsiasi virš milijoną šviesmečių - iš kur jos tokios atsirado? Viduryje yra didelė ir keista elipsinė galaktika NGC 1316. Atidžiai patyrinėjus NGC 1316 mokslininkai rado, kad ji maždaug prieš 100 milijonų metų ėmė siurbti į save mažytę kaimyninę galaktiką. Po galaktikų susidūrimo tarpžvaigždines dujas ėmė traukti masyvi centrinė juodoji bedugnė. Dujos dėl trinties įkaito iki 10 milijonų laipsnių. O dėl iki šiol nesuprantamų priežasčių, atsirado ir du greitai skriejančių dalelių srautai, plintantys į priešingas milžiniškos elipsinės galaktikos puses. Galų gale liko neaprėpiami karštų dujų tumulai, skleidžiantys radijo bangas, šioje nuotraukoje pažymėti dirbtine oranžine spalva ir visai panašūs į ausis. Radijo bangų nuotrauka uždėta ant optinio to paties dangaus ploto vaizdo. Keisti radijo „ausų“ raštai matyt reiškia, kad srautų judėjimas nežymiai kinta.

Vaizdo autoriai: Ed Fomalont (NRAO) et al., VLA, NRAO, AUI, NSF
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Kamuolinis spiečius M22 per Kanados-Prancūzijos-Havajų teleskopą. Šioje nuotraukoje nufotografuotame kamuoliniame spiečiuje M22 - daugiau nei 100 tūkstančių žvaigždžių. Šios žvaigždės susidarė kartu, ir jas sieja gravitacija. Žvaigždės skrieja aplink spiečiaus centrą, o spiečius - aplink...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Trylika milijonų kilometrų iki kometos Tempelis 1. „Smarkiojo smūgio“ (Deep Impact) erdvėlaivis vis artėja prie kometos Tempelis 1 (Tempel 1) - apytikriai Manheteno, Niujorko miesto dalies, dydžio kometos. Liepos 3 d. „Smarkusis smūgis“ pasidalins į du...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.