ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. birželio 29 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 44 lankytojai nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Trylika milijonų kilometrų iki kometos Tempelis 1

Paaiškinimas: „Smarkiojo smūgio“ (Deep Impact) erdvėlaivis vis artėja prie kometos Tempelis 1 (Tempel 1) - apytikriai Manheteno, Niujorko miesto dalies, dydžio kometos. Liepos 3 d. „Smarkusis smūgis“ pasidalins į du atskirus automatinius erdvėlaivius: „Praskrendantį“ (Flyby) ir „Smūgį“ (Impactor). Per kitas 24 val. abu užžiebs variklius ir sudėtingais menevrais ruošis planuotam „Smūgio“ susidūrimui su kometa Tempelis 1. Liepos 4 d. (JAV Nepriklausomybės dieną) 8 val. 52 min. Lietuvos laiku (1val 52 min. Niujorko laiku), jei viskas vyks sklandžiai, 370 kilogramų sveriantis „Smūgis“ trenksis į kometos paviršių daugiau nei 14 tūkstančių kilometrų per valandą greičiu. „Smūgis“ fotografuos artėjančią kometą iki pat susidūrimo akimirkos, o „Praskrendantis“ - tai, kas liks po smūgio, skriedamas netoliese. Ši nuotrauka daryta birželio 19 d. iš maždaug iš 13 milijonų kilometrų atstumo ir ji padėjo atpažinti kometos viduje tūnantį branduolį, apsuptą dujų skraistės - komos. Teleskopai, skriejantys orbitose aplink Žemę, tarp jų ir Hablo (Hubble) kosminis teleskopas, taip pat atidžiai stebės tolimąjį kosminį šokį tyloje. Erdvėlaivio smūgiavimas į kometą gali suteikti neįkainojamų žinių apie kometų sandarą ir ankstyvąją Saulės sistemos istoriją.

Vaizdo autoriai: U. Md., JPL-Caltech, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Milžiniškos radijo „ausys“ apie Krosnies A galaktiką. Nuo vieno lezgelio iki kito Krosnies A „ausys“ tęsiasi virš milijoną šviesmečių - iš kur jos tokios atsirado? Viduryje yra didelė ir keista elipsinė galaktika NGC 1316. Atidžiai patyrinėjus...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Trys planetos nuo Hamiltono kalno. Praeitą savaitę Venera, Merkurijus ir Saturnas vakariniame danguje keliavo visai šalia vienas kito. Šią įspūdingos planetų trijulės nuotrauką nufotografavo astronomas R. Džajus Gabanis (R. Jay GaBany) birželio 25 d.,...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.