ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. liepos 9 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 30 lankytojų nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Spalvotasis debesis apie Gyvatnešio Ro

Paaiškinimas: Daug įspūdingų Gyvatnešio Ro debesies spalvų rodo jame vykstančius procesus. Žydros sritys atsiranda daugiausia dėl šviesos atspindėjimo, kadangi žydrieji Gyvatnešio Ro žvaigždės ir kaimyninių žvaigždžių spinduliai šioje ūko dalyje vaiskiau atsispindi, negu raudonieji. Dangus Žemėje dienos metu irgi žydras dėl tos pačios priežasties. Raudonos ir geltonos debesies sritys šviečia visų pirma dėl atominių ir molekulinių dujų emisijos. Kaimyninių žvaigždžių šviesa, iš kurių šviesiausia - Antaris, išmuša elektronus iš dujų, kurios ima šviesti, kai elektronai vėl prisijungia. O tamsios sritys atsiranda dėl šviesą sugeriančių dulkių, kurios atsiranda jaunųjų žvaigždžių atmosferose. Gyvatnešio Ro žvaigždę supantys tarpžvaigždinės medžiagos tumulai, prasiveržę į priekį už kamuolinio spiečiaus M4, matomo kairėje, apačioje, dar labiau spalvoti, nei gali pamatyti žmogaus akis - debesis išskiria šviesą visų ilgių bangose, nuo radijo iki gama spindulių.

Vaizdo autoriai: Adam Block (KPNO Visitor Program), NOAO, AURA, NSF
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
NGC 4565 galaktika iš briaunos. Milžiniška spiralinė galaktika NGC 4565 nuo Žemės planetos regima iš briaunos. Dėl to, kad atrodo labai siaura, ji praminta Adatos galaktika. Ryški NGC 4565 dažnai pakliūvą į teleskopų akiratį,...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Apie Trapeciją. Pradėkime nuo Oriono (liet. Šienpjovių) žvaigždyno. Šalia Oriono juostos (liet. Trijų Sesučių) keliaukime Oriono Kardu, kol aptiksime Didįjį Oriono ūką, M42. Šiame ūke yra šviesus žvaigždžių spiečius, vadinamas Trapecija....
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.