ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. liepos 22 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 48 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Tetija, žiedai ir šešėliai

Paaiškinimas: Iš ledo palydovo Tetijos, Saturno žiedų ir jų šešėlių vaizdas žadą atimtų. Kodėl vėliau neužsukus į Tetiją? O kol kas tiks ir ši įspūdinga nuotrauka iš Kasinio (Cassini) erdvėlaivio. Nutvieksta Saulės, pasilikusios nuotraukos apačioje, kairėje, Tetija yra vos kiek daugiau nei 1000 km skersmens ir skrieja beveik per penkis Saturno spindulius nuo dujų milžinės planetos centro. Tokiame tolyje (apie 300 tūkstančių kilometrų) Tetija gerokai atitrūkusi nuo šviesiųjų vidinių Saturno žiedų, tačiau patenka tarp penkių didžiausių palydovų, skriejančių blankaus ir plonyčio išorinio E žiedo ribose. Atrasti 1980 m. du mažyčiai palydovai Telesta ir Kalipsė stabiliai skrieja palei Tetijos orbitą. Telesta priekyje, o Kalipsė iš paskos Tetijos sukasi apie Saturną.

Vaizdo autoriai: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Rentgeno žvaigždės Tukanos 47 spiečiuje. Regimosios šviesos nuotraukoje, kurioje nufotografuotas kamuolinio Tukanos 47 spiečiaus vidurys, matyti, kaip arti viena kitos, mažiau nei kas dešimtadalį šviesmečio, susispietusios žvaigždės. O šame dirbtinių spalvų rentgeno vaizde iš...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Žiedo ūkas. Šioje įspūdingoje naktinio dangaus nuotraukoje matote vieną iš mūsų pačių Galaktikos planetiškųjų ūkų - M 57, žymųjį Žiedo ūką. Vaizde vienas ant kito sudėti trys skirtingi tos pačios vietos...

-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.