ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. liepos 30 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 47 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

M106 Skalikų žvaigždyne

Paaiškinimas: Prie pat Didžiųjų Grįžulo ratų, apsuptą Skalikų žvaigždžių, šį ūką primenantį plėmą 1781 m.atrado prancūzų astronomas-stebėtojas Pjeras Mešenas (Pierre Mechain). Vėliau tarsi ūką įtraukė į draugo ir kolegos Šarlio Mesje (Charles Messier) katalogą numeriu M106. Šiuolaikiniais skvarbiais teleskopais gauti vaizdai rodo, kad tai - atskira spiralinė galaktika, apie 30 tūkstančių šviesmečių skersmens, nutolusi apytikriai vos 21 milijoną šviesmečių nuo mūsiškės Galaktikos žvaigždžių. Jaunieji žydrų žvaigždžių spiečiai ir rausvi žvaigždėdaros skiautai susibūrę išilgai M106 spiralinių vijų. Aiškiai matomas šioje puošnioje nuotraukoje galaktikos branduolys, smarkiai spinduliuoja visose - nuo radijo iki rentgeno - bangose. Todėl M106 laikoma viena iš aktyviųjų Seiferto tipo galaktikų, esančių netoliese. Manoma, kad šviesus Seiferto galaktikos branduolys įgauna energijos iš medžiagos, krentančios į masyvią centrinę juodąją bedugnę.

Vaizdo autoriai: Bernie and Jay Slotnick, Adam Block, AOP, NOAO, AURA, NSF
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Tarptautinė kosminė stotis ir šatlas kerta Saulę . Tas didelis taškas prie dešiniojo Saulės krašto - tikrai ne Saulės dėmė. Tai Tarptautinė kosminė stotis (TKS) ir šatlas Diskaveris (Discovery), išvykęs į misiją STS-114. Anksčiau ne...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Rastas Saulės sistemos kūnas, didesnis už Plutoną. Ar tai - dešimtoji planeta? Blausus, lėtai judantis taškas rastas kompiuteriu be abejonės yra vienas iš Saulės sistemos pakraščiais skriejančių kūnų, ir jis ne mažesnis už Plutoną. Kūnas, žymimas...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.