ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. rugpjūčio 3 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 74 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Lagūnos ūko vidury

Paaiškinimas: Pačiame Lagūnos ūko vidury žvaigždės kaunasi su dujomis ir dulkėmis, o laimi fotografai. Dar žymimas M8, šis puošnus ūkas net plika akimi matomas Šaulio žvaigždyne. Žvaigždėdaros virsmai jame kuria ne tik spalvas, bet ir netvarką. Raudonai švytinčios dujos randasi didelės energijos žvaigždžių šviesai susidūrus su tarpžvaigždinėmis vandenilio dujomis. Tamsūs dulkių pluoštai, išvagoję M8, susikūrė iš sprogusių supernovų likučių ir iš išorinių sluoksnių, kadaise priklausiusių šaltoms dujinėms milžinėms. Šis įspūdingas Lagūnos ūko vaizdas gautas moksliniu būdu priskiriant spalvas atitinkamiems šviesos bangų ilgiams: vandenilio, silicio ir deguonies. Šviesa, sklindanti nuo M8, kurią matome šiandien, pradėjo savo kelionę prieš 5000 metų. O šios nuotraukos plotis - 50 šviesmečių.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Michael Sherick
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Šatlo „kūlverstis“ priešais kosminę stotį. Praeitą savaitę Tarptautinės kosminės storties (TKS) komanda įdėmiai stebėjo kaip šatlas Diskaveri (Discovery) atliko planuotą, tačiau neįprastą „kūlverstį“ prieš susijungimą su stotimi. Diskaverio vadė Eilyna Kolins (Eileen Collins) vadovavo...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Žvaigždės jaunos ir senos. Spiečiuose gimsta daugybė žvaigždžių. Galaktiniai arba padrikieji spiečiai, išsibarstę mūsų Galaktikos diske, - tai palyginti jauni pulkai ryškių žvaigždžių, gimusių kartu. Dangaus skliaute nutolę vienas nuo kito apie laipsnį,...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.