ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. rugpjūčio 8 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 90 lankytojų nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Marsas rugpjūtį bus toks pat, kaip visada

Paaiškinimas: Ar šį mėnesį Marsas bus ypatingai ryškus ir nepaprastai priartės prie mūsų planetos? Deja, ne. Nepaisant miestuose sklandančių legendų, Marsas rugpjūtį bus toks, kaip visada. Šiais metais geriausia stebėti Marsą spalio mėnesį. Dabar raudonoji planeta matoma anksti ryte, prieš pat saulėtekį. Kai Žemė ir Marsas, skriedami savo atskirose orbitose, labiau priartės vienas prie kito, Marsą bus galima išvysti patekant vėlai naktį. 2005 m. spalio 30 d. Žemė pasivys Marsą - tai bus mažiausias juos skiriantis atstumas per visą šį laiką. Tą pačią spalio 30 d. Marsas atsidurs ir beveik prieš pat Saulę. Jis kils su saulėlydžiu, leisis saulėtekyje, o švies ryškiausiai ir kybos aukščiausiai beveik per vidurnaktį. Taip pat spalio 30 d. Marsas taps ryškiausias per pastaruosius dvejus metus, tačiau vis tiek daugiau nei 10 tūkstančių kartų blausesnis už Mėnulio pilnatį. Vėliau Žemės pralenks Marsą ir jis naktiniame danguje ims žibėti vis menkiau. Šioje nuotraukoje matote Marsą tokį, koks jis buvo per didžiąją 2003 m. rugpjūčio 27 d. opoziciją. Tada jis spindėjo ryškiausiai nei kada nors per ištisus 60 tūkstančių metų. Apačioje - Ugnies slėnio parkas Nevadoje, JAV. Ir Lietuvoje dabar Marsą galite stebėti patekant tuojau po saulėlydžio, priešingoje - rytų - pusėje. Ypač gerai jis bus regimas spalio mėnesį - vidurnaktį, aukštai pietuose pakilusį rausvos spalvos žiburėlį lengvai rasite netoli nuo Sietyno (Plejadų) spiečiaus Tauro žvaigždyne.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Wally Pacholka (Astropics.com)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Pašvaisčių dvikova. Ar nebūtų iš vienos šių pašvaisčių puiki uždanga? Atidžiau pažiūrėjus uždangos išeitų net dvi, kadangi tokios pašvaistės, kaip šioje nuotraukoje, ir vadinamos „uždangomis“. Kitokios (neoficialiai) vadinamos vainikais. Šios pašvaistės...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Veneros juosta virš Elvudo paplūdimio. Nors jūs be abejo tai matėte, galėjote tiesiog neatkreipti dėmesio. Giedrose sutemose prieš saulėtekį ar ką tik po saulėlydžio, dangus virš horizonto lengvai parausta. Tai - Veneros juosta. Ją...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.