ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. rugpjūčio 18 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 19 lankytojų nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Silvija, Romulas ir Remas

Paaiškinimas: Atrastas 1866 m., asteroidų juostai priklausantis asteroidas Nr. 87, Silvija (Sylvia), skrieja už 3,5 av nuo Saulės, tarp Marso ir Jupiterio orbitų. Pastaraisiais metais atliekami tyrimai leido spėti, kad tai vienas iš vis gausėjančio dvinarių asteroidų būrio narys. Nauji, 2004 m. rugpjūčio - spalio mėn. vykę, tyrimai Paranalo observatorijoje įtikinamai parodė, kad 87-tas asteroidas - Silvija - iš tikrųjų turi net du palydovus. Tai pirmoji rasta trinarė asteroidų sistema. Šio sudėtinio skaitmeninio atvaizdo viduryje - bulvės formos asteroidas Nr. 87 Silvija, esantis apie 380 km pločio. Nuotraukoje matyti vidinis palydovas, Remas, apskriejantis Silviją maždaug 710 km atstumu per 33 val.. O išorinis palydovas, Romulas, lekia 1360 km aukštyje, apsukantis apie asteroidą per 87,6 val.. Mažyčiai Remas ir Romulas yra vos 7 ir 18 km skersmens. Kadangi asteroidas Nr. 87 Silvija buvo pavadintas Rėjos Silvijos, mitologinės Romos įkūrėjų motinos, vardu, atradėjai taikliai pasiūlė Romulo ir Remo vardus priskirti mažiesiems palydovams. Trinarė sistema manoma nėra jau toks retas atvejis, kai susidūrę kosminiai kūnai palieka mažo tankio nuolaužų gniužulus, asteroidus, netampriai susitraukusius į gniūžtes iš lūženų.

Vaizdo autoriai: F. Marchis (UC Berkeley) and P. Descamps, D. Hestroffer, J. Berthier (Obs. de Paris), ESO
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Planetos virš Paranalo. Šioje saulėlydžio nuotraukoje matomos ypač ryškiai spindinčios planetos ir milžiniški teleskopai Paranalo (Paranal) observatorijoje. Keturi masyvūs 8,2 metrų skersmens teleskopai stovi ant 2600 metrų aukščio Paranalo kalno, sausringoje Atakamos...
Rytoj Rytoj

Rytoj
NGC 1 ir NGC 2. Nepaprasto grožio ūkai, spiečiai ir galaktikos, puošiantys naktinį Žemės planetos dangų, dažnai vadinami pagal Naujojo bendrojo katalogo (New General Catalog, NGC) numerį. Šį klasikinį sąrašą sudarė Džonas Luisas Emilis...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.