ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. rugpjūčio 23 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 28 lankytojai nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

NGC 281: Pagranduko ūkas

Paaiškinimas: NGC 281 yra aktyvi žvaigždėdaros sritis. Gerai matyti mažas padrikasis žvaigždžių spiečius, difuzinis raudonai švytintis emisinis ūkas, didžiuliai tamsių dujų ir dulkių pluoštai ir tankūs gniužulai, kuriuose tikėtina vis dar kuriasi žvaigždės. Padrikasis žvaigždžių spiečius IC 1590, regimas viduryje, susidarė vos prieš kelis milijonus metų. Ryškiausias šio spiečiaus narys yra daugianarė žvaigždžių sistema jo viduryje. Ji spinduliuoja stiprią šviesą, kuri įjonizuoja ūko dujas ir sukelia rausvą švytėjimą. Manoma, kad dulkių pluoštuose, kairėje nuo vidurio, slypi ateityje gimsiančios žvaigždės. Nuotraukoje ypač aiškiai matomos tamsiosios Boko globulės ūko priekyje. NGC 281 pramintas Pagranduko (Pacman) ūku. Pagranduko ūkas nuo mūsų nutolęs apie 10 tūkstančių šviesmečių.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Steve Cannistra (StarryWonders)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Marso dykvietė: Rub-el-Kali. Kartais Marse matyti vien tik rausvas smėlis. Marsaeigis robotas „Galimybė“ (Opportunity), šiuo metu tyrinėjantis Marsą, nukeliavęs du kilometrus piečiau Ištvermės (Endurance) kraterio, sustojo ir nufotografavo visą akiratį aplinkui nusidriekusius...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Epimetėjas - mažasis Saturno palydovas. Kaip susidarė Epimetėjas? Niekas iki šiol nežino. Norėdami rasti atsakymą į šį klausimą, astronomai pasitelkė automatinį erdvėlaivį Kasinis (Cassini), šiuo metu skriejantį aplink Saturną, ir dar kartą smulkiai fotografavo...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.