ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. rugsėjo 10 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinęs 21 lankytojas nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Pergyvenusi supernovos sprogimą

Paaiškinimas: Pirmoje nuotraukoje - gražuolė spiralinė galaktika M81, apačioje - išdidinta jos dalis, dešinėje - dar labiau išdidinta tai, kas liko po supernovos sprogimo. Dešinės įklijos pačiame viduryje matyti kosminės katastrofos padariniai - žvaigždė, kurios kaimynė sprogo kaip supernova. Prieš daugybę metų išspinduliuota kosminio sprogimo šviesa, kai pradžioje daugiau nei 10 kartų masyvesnės už Saulę žvaigždės branduolys sugniužo, pirmą kartą mus pasiekė 1993 m. ir buvo pažymėta kaip supernova SN 1993J. Nors pati supernova nebematoma, šviesos aidas, sklindantis nuo aplinkinėje erdvėje buvusių dulkių, vis dar regimas šalia kitos narės, vienintelės žinomos po supernovos sprogimo dvinarėje sistemoje išlikusios žvaigždės. Astronomai mano, kad per paskutinius kelis šimtmečius prieš sprogimą daugybė žvaigždinės medžiagos nutekėjo į išlikusią narę, ir tai gali paaiškinti jos išskirtinumą. Po Didžiojo Magelano Debesies supernovos SN 1987A, netolimos M81 galaktikos supernova SN 1993J yra šviesiausia supernova regima mūsų laikais.

Vaizdo autoriai: Justyn R. Maund (IoA/Univ. Cambridge) et al., ESA
Įklija kairėje: Isaac Newton Telescope, apačioje: Hubble WFPC2, dešinėje: Hubble ACS
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Mėnulis virš upės. Rugsėjo 6 d., neilgai trukus po saulėlydžio, viso pasaulio dangaus stebėtojai galėjo išvysti nuostabų vaizdą, ką tik patekėjusios Mėnulio jaunaties vakaruose, drauge su šviesiomis Veneros ir Jupiterio planetomis. Šioje...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Jupiterio debesys iš „Kasinio“. Dujų milžinas Jupiteris yra didžiausias pasaulis Saulės sistemoje, maždaug 320 kartų masyvesnis už Žemės planetą. Jupiteryje yra ne tik garsioji Raudonoji dėmė, bet ir nuolatiniai pusiaujo debesų ruožai, įžiūrimi...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.