ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. rugsėjo 11 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 29 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Jupiterio debesys iš „Kasinio“

Paaiškinimas: Dujų milžinas Jupiteris yra didžiausias pasaulis Saulės sistemoje, maždaug 320 kartų masyvesnis už Žemės planetą. Jupiteryje yra ne tik garsioji Raudonoji dėmė, bet ir nuolatiniai pusiaujo debesų ruožai, įžiūrimi net pro vidutinio dydžio teleskopus. Tamsias ir šviesias Jupiterio debesų juostas sukuria planetą apjuosiantys vėjai, kurių greitis kartais siekia net 500 kilometrų per valandą! Link Jupiterio polių debesys vis labiau maišosi ir sūkuriuoja, ir, kaip matyti šioje nuotraukų mozaikoje iš „Kasinio“, planetos viršugalvis primena žmogaus smegenų raštą. Toks įspūdingas debesų susiskirstymas ruožais dar nėra iki galo išaiškintas, bet manoma, kad taip yra dėl Jupiterio greito sukimosi aplink ašį arba dėl karštųjų srovių judėjimo iš nepaprastai įkaitusio planetos vidaus. Automatinis „Kasinio“ erdvėlaivis šį detalų vaizdą nufotografavo 2000 m. gruodį, skriedamas pro didžiąją planetą link Saturno.

Vaizdo autoriai: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Pergyvenusi supernovos sprogimą. Pirmoje nuotraukoje - gražuolė spiralinė galaktika M81, apačioje - išdidinta jos dalis, dešinėje - dar labiau išdidinta tai, kas liko po supernovos sprogimo. Dešinės įklijos pačiame viduryje matyti kosminės...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Susidūrusios galaktikos NGC 520. Tai viena ar dvi galaktikos? Dabar manoma, kad žvaigždžių, dujų ir dulkių kratinys NGC 520 yra dviejų atskirų galaktikų likučiai. Tyrimai ir kompiuteriu atliktas atkūrimas rodo, kad NGC 520...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.