ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. rugsėjo 18 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinęs 41 lankytojas nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

M42: Oriono ūko sruogos

Paaiškinimas: Didysis ūkas Oriono žvaigždyne, begalinis žvaigždėdaros regionas netoliese, galbūt yra žymiausias iš visų astronominių ūkų. Čia švytinčios dujos supa karštas jaunas žvaigždes milžiniško tarpžvaigždinio molekulinio debesies pakraščiuose, vos už 1500 šviesmečių nuo mūsų. Šioje didelės skyros nuotraukoje ypač aiškiai matyti blankios sruogos ir stori sluoksniai iš dulkių ir dujų. Didįjį Oriono ūką galima įžiūrėti plika akimi truputį žemiau ir į kairę nuo lengvai pastebimų trijų žvaigždučių, išsirikiavusių į eilę Oriono juostoje, lietuvių vadinamoje Trimis Sesutėmis. Oriono ūke yra ir šviesus padrikasis spiečius, vadinamas Trapecija, ir daugybė kitų žvaigždžių lopšių. Šiuose lopšiuose gausu vandenilio dujų, karštų jaunų žvaigždžių, proplidų ir žvaigždinių čiurkšlių, spjaudančių medžiagą dideliais greičiais. Žymimas M42, Oriono ūkas tęsiasi apie 40 šviesmečių ir tarpsta toje pačioje Galaktikos spiralinėje vijoje, kaip ir mūsų Saulė.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: John P. Gleason
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Fobo šešėlis. Lėkdamas erdvėje aukštai virš raudonosios planetos, bulvę primenantis Fobas apsuka vieną orbitą aplink Marsą mažiau nei per 8 valandas. Kadangi palydovo orbitinis periodas trumpesnis negu planetos apsisukimas aplink ašį,...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Artėjant link Itokavos asteroido. Iš ko sudaryti asteroidai? Norėdami tai sužinoti, Japonijos kosmoso agentūra JAXA paleido automatinį erdvėlaivį Hajabusa (Hayabusa, iš japonų kalbos - sakalas keleivis), kuris turi susitikti su asteroidu, vardu...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.