ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. spalio 15 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 16 lankytojų nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Gausybė dulkių aplink Kilio η (etą)

Paaiškinimas: Kilio η (eta) yra supermilžinė žvaigždė, bet ne tokia šviesi, kokia buvo kadaise. Dabar ji gerai matoma tik pro žiūronus ar mažą teleskopą, nors Kilio η (etos) istorijoje būta įspūdingų sužibimų ir išblėsimų. 1843 m. balandį Kilio η (eta) trumpam Žemės planetos danguje tapo antrąja pagal šviesumą žvaigžde po Sirijaus, būdama maždaug už 7500 šviesmečių, t. y. apie 800 kartų toliau už jį. Šioje dirbtinių spalvų infraraudonojoje nuotraukoje Kilio η (eta) matoma viduryje, apsupta painaus, kintančio ūko. Nuotrauka gauta iš Tarpinių kosminių bandymų (Midcourse Space Experiment, MSX) palydovo. Pasitelkus MSX palydovą 1996 m. buvo sudarytas Galaktikos plokštumos žemėlapis. Susipynę, lengvi pluoštai nuotraukoje - tai dulkių, švytinčių infraraudonojoje šviesoje, debesys. Astronomai spėja, kad Kilio η (eta) sprogs kaip supernova per kelis milijonus metų. Masyvi Kilio η (eta) gali būti net ir hipernova, ir galimas gama spindulių žybsnių šaltinis ateityje.

Vaizdo autoriai: MSX, IPAC, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Saulės užtemimas ant marškinėlių. Žinoma, kiekvienam svarbu, kuo vilkėti saulės užtemimo metu. Tačiau iš tikrųjų nėra ko taip baisiai rūpintis - gamta pati kartais krečia pokštus ir Saulės užtemimo vaizdais papuošia įvairius matomus...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Astronominė savaičių antklodė. Rankdarbių meistrė ir astronomijos mėgėja Džudė Ros (Judy Ross) sukūrė šią įdomią antklodę ir pavadino ją „Astronomine savaičių antklode“. Džudė dirbo ištisus metus, kol sudėliojo 180 cm pločio ir...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.