ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. spalio 17 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 43 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Gama žybsnių mįslė

Paaiškinimas: Iš kur atsiranda staigūs gama žybsniai? Pačių galingiausių iš visų žinomų kosmose sprogimų padariniai, gama žybsniai, vis dar lieka neįminta mįsle, nors atrasti beveik prieš 40 metų. Dabar paaiškėjo, kad priežastis gali būti ne viena. Kelis pastaruosius metus ilgi gama žybsniai, trunkantys nuo sekundės iki minutės, randami žydrose Visatos srityse, kuriose gausu žvaigždėdaros. Masyvios jaunos žvaigždės savo trumpo gyvenimo pabaigoje tokiose srityje paprastai sprogsta. Astronomai ilgus gama žybsnius sieja su jaunų masyvių žvaigždžių sprogimais. Per kelis paskutinius mėnesius galų gale aptiktos trumpų gama žybsnių vietos. Jie aptinkami skirtingose vietose - net tik žvaigždėdaros gausiose žydrose srityse. Todėl daugelis astronomų dabar spėja, kad trumpi gama žybsniai, kurie paprastai trunka mažiau nei sekundę, pasirodo dėl kitokių priežasčių, negu ilgi gama žybsniai. Vyraujanti nuomonė yra ta, kad trumpi gama žybsniai atsiranda tada, kai neutroninė žvaigždė susiduria su kita neutronine žvaigžde arba juodąja bedugne. Tokie susidūrimai gali vykti tik ten, kur žvaigždėdara jau seniai išsekusi. Šioje iliustracijoje matote, kaip dvi didelės energijos neutroninės žvaigždės artėja viena prie kitos, skriedamos savose orbitose. Tokia mirties spiralė gali baigtis trumpu gama žybsniu.

Vaizdo autoriai: Dana Berry, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Astronominė savaičių antklodė. Rankdarbių meistrė ir astronomijos mėgėja Džudė Ros (Judy Ross) sukūrė šią įdomią antklodę ir pavadino ją „Astronomine savaičių antklode“. Džudė dirbo ištisus metus, kol sudėliojo 180 cm pločio ir...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Vežėjo AE - ugninė žvaigždė. Ar Vežėjo AE žvaigždė paskendusi ugnyje? Ne. Nors Vežėjo AE praminta ugnine žvaigžde, nors ją supantis ūkas IC 405 vadinamas Ugninės žvaigždės ūku, o aplinkui matyti tvyrantys rausvi dūmai...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.