ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. spalio 18 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 18 lankytojų nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Vežėjo AE - ugninė žvaigždė

Paaiškinimas: Ar Vežėjo AE žvaigždė paskendusi ugnyje? Ne. Nors Vežėjo AE praminta ugnine žvaigžde, nors ją supantis ūkas IC 405 vadinamas Ugninės žvaigždės ūku, o aplinkui matyti tvyrantys rausvi dūmai - tikros ugnies ten nėra. Ugnis, paprastai apibūdinama kaip staigus molekulių jungimasis su deguonimi, atsiranda tik ten, kur yra pakankamai deguonies. Tad ugnis nedera tokiose didelių energijų ir reto deguonies kiekio terpėse, kaip žvaigždės. Medžiaga, panaši į dūmus, - tai daugiausia tarpžvaigždinių vandenilio dujų debesys, išvarpyti dūmų sroveles primenančiais tamsiais pluoštais iš dulkių, gausių anglies. Šviesi Vežėjo AE žvaigždė, matoma truputį žemiau šios nuotraukos vidurio, tokia karšta, kad jos skleidžiama žydra šviesa savo didele energija išmuša elektronus iš aplinkinių dujų. Kai protonai vėl prisijungia elektronus, paprastai išspinduliuojama raudona šviesa, kuri ir matoma supančiame emisiniame ūke. Ugninės žvaigždės ūkas yra maždaug už 1500 šviesmečių, jo skersmuo - apie 5 šviesmečius, ir jis lengvai įžiūrimas nedideliu teleskopu Vežėjo žvaigždyne.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Thomas V. Davis (tvdavisastropix.com)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Gama žybsnių mįslė. Iš kur atsiranda staigūs gama žybsniai? Pačių galingiausių iš visų žinomų kosmose sprogimų padariniai, gama žybsniai, vis dar lieka neįminta mįsle, nors atrasti beveik prieš 40 metų. Dabar...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Svajonės nusikristi į Marsą. Ne šiandien, bet kitą spalio 19 d. - 1899 m. - nuostabų rudens vakarą septyniolikmetis Robertas Godardas (Robert Goddard) užlipo į vyšnią Vusteryje (Worcester), Masačusetso (Massachusetts) valstijoje, JAV. Įkvėptas...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.