ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. spalio 20 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 95 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Andromedos galaktikos infraraudonasis vaizdas

Paaiškinimas: Kaip iš tikrųjų atrodo Andromedos galaktika? Norėdami tai sužinoti, astronomai stebėjo mūsų didžiausią kaimyninę galaktiką kitoje šviesoje - infraraudonojoje. Astronomai laikė nukreipę orbitoje aplink Žemę skriejantį Spitzerio (Spitzer) kosminį teleskopą į šią Mesje (Messier) katalogo milžinę (M31) daugiau nei 18 valandų ir gavo 11 tūkstančių atskirų kadrų. Gautus vaizdus sudėjo tarsi mozaiką į vieną nuotrauką, didžiausios skyros iš kada nors gautų infraraudonųjų vaizdų, kurią čia ir matote. Infraraudonuosius spinduliai šioje 24 mikronų spektro dalyje daugiausia skleidžia dulkės, įkaitintos žvaigždžių. Nuotraukoje matyti anksčiau nežinotos detalės: painios spiralinės vijos, spiralinė arka netoli centro, nutolusi nuo centro žvaigždėdaros juosta ir neįprasta properša galaktikos diske. Kaip bebūtų keista, matomojoje ar ultravioletinėje šviesoje Andromedos galaktika atrodo gerokai tolygesnė. Tyrimas ir lyginimas šios ir kitų Andromedos nuotraukų galbūt leis geriau pažinti ne tik M31, bet ir mūsiškės Paukščių Tako Galaktikos audringą praeitį.

Vaizdo autoriai: K. Gordon (U. Arizona), JPL-Caltech, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Svajonės nusikristi į Marsą. Ne šiandien, bet kitą spalio 19 d. - 1899 m. - nuostabų rudens vakarą septyniolikmetis Robertas Godardas (Robert Goddard) užlipo į vyšnią Vusteryje (Worcester), Masačusetso (Massachusetts) valstijoje, JAV. Įkvėptas...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Dionė ir Saturno žiedų briauna. Dionė ir kiti lediniai Saturno palydovai skrieja Saturno žiedų plokštumoje, todėl, jei žiūrime nuo jų link dujų milžinės planetos, didingi žiedai matomi iš briaunos. Žinoma, ir Kasinio automatiniam erdvėlaiviui,...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.