ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. spalio 25 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 20 lankytojų nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Supernovos liekana N132D optiniuose ir rentgeno spinduliuose

Paaiškinimas: Tūkstančiams metų praėjus po žvaigždės sprogimo, jos besiplečianti liekana vis dar šviesiai spindi visose spektro dalyse. Taip atsitiko ir supernovos liekanai N132D, esančiai kaimyninėje Didžiojo Magelano Debesies galaktikoje. Po žvaigždės sprogimo likęs apvalkalas dabar yra išsipūtęs per 80 šviesmečių ir sušlavęs daugiau nei 600 Saulės masių medžiagos iš aplinkinės tarpžvaigždinės erdvės. Didelės skyros optinės N132D nuotraukos, neseniai gautos Hablo (Hubble) kosminiu teleskopu, buvo sujungtos su aiškiu rentgeno spindulių atvaizdu iš Čandros (Chandra) rentgeno spindulių observatorijos. Gautoje dirbtinių spalvų nuotraukoje, kurią čia ir matote, - beveik apvalus, besipučiantis smūgio bangos burbulas, šviečiantis rausvai dėl vandenilio dujų ir violetine spalva - dėl deguonies dujų spinduliavimo. Vaizde gausu Didžiojo Magelano Debesies žvaigždžių, nesusijusių su supernovos liekana. Ši nuotrauka leidžia tirti medžiagą, kuri kadaise tūnojo žvaigždės gelmėse. N132D tęsiasi apie 150 šviesmečių ir yra už maždaug 160 tūkstančių šviesmečių Auksinės Žuvies žvaigždyne.

Vaizdo autoriai: NASA, ESA, and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)
Padėka: J.C. Green (Univ. of Colorado) and the Cosmic Origins Spectrograph (COS) GTO team; NASA/CXO / SAO
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Kampuotos Marso kalvų smiltys. Kodėl šios smėlio smiltys neapvalainos? Robotas marsaeigis Spirit, šiuo metu keliaujantis po Marsą, aptiko aiškiai kampuotą smėlį Kolumbijos kalvų paviršiuje, Marse. Anksčiau Gusevo krateryje rastos mažos smėlio dalelės buvo...
Rytoj Rytoj

Rytoj
4500 kilometrų virš Dionės. Kaip atrodo Saturno palydovo Dionės paviršius? Norėdami tai sužinoti, mokslininkai šio mėnesio pradžioje nukreipė Kasinio automatinį erdvėlaivį, skriejanti orbita aplink Saturną, į kelią pro pat milžinės planetos ketvirtąjį pagal...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.