ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. spalio 26 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinęs 21 lankytojas nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

4500 kilometrų virš Dionės

Paaiškinimas: Kaip atrodo Saturno palydovo Dionės paviršius? Norėdami tai sužinoti, mokslininkai šio mėnesio pradžioje nukreipė Kasinio automatinį erdvėlaivį, skriejanti orbita aplink Saturną, į kelią pro pat milžinės planetos ketvirtąjį pagal dydį palydovą. Čia matote tą nuotrauką, kuri gauta maždaug 4500 kilometrų aukštyje virš ledinės Dionės, ir apima apie 23 km. paviršiaus. Dionės kūne, iš ledo ir uolų, matyti trūkiai, grioviai ir krateriai. Didžioji dauguma veiksnių, kurie sukūrė tokį vietovaizdį, nežinomi, ir gali būti aprašyti tik jų padariniai. Daug kraterių turi šviesias sienas ir tamsų dugną. Manoma, kad taip yra dėl to, kad „šviežesnis “ ledas geriau atspindi šviesą. Beveik lygiagretūs grioviai vingiuoja nuo viršutinio dešiniojo kampo iki apatinio kairiojo. Trūkiai, matyt susidarė palyginti neseniai, nes kartais kerta kraterių dugną. Matyti ir 60 kilometrų skersmens kraterio krašto dalis, einanti nuo kairiojo vidurio iki viršutinio dešiniojo kampo, šio kraterio vidurys - nuotraukos apačioje, dešinėje. Ši ir kitos, Kasinio automatinio erdvėlaivio darytos, nuotraukos dar ilgai bus tiriamos, norint geriau suprasti Dionės susidarymą, kaip ir kitų sudėtingų Saturno darinių - žiedų ir palydovų.

Vaizdo autoriai: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Supernovos liekana N132D optiniuose ir rentgeno spinduliuose. Tūkstančiams metų praėjus po žvaigždės sprogimo, jos besiplečianti liekana vis dar šviesiai spindi visose spektro dalyse. Taip atsitiko ir supernovos liekanai N132D, esančiai kaimyninėje Didžiojo Magelano Debesies galaktikoje. Po...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Paskutinis Titanas. Spalio 19 d. iš Vandenbergo karinių oro pajėgų bazės buvo paleista raketa - paskutinė raketa Titanas. Sėkmingas Titano IV B raketos, nešančios JAV nacionalinio žvalgybos biuro palydovą, paleidimas...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.