ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. spalio 29 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 35 lankytojai nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

NGC 3242: Jupiterio Vaiduoklis

Paaiškinimas: Po to, kai į Saulę panaši žvaigždė išsemia branduolinio kuro atsargas savo šerdyje, ji nusimeta išorinius sluoksnius, kurie sukuria neilgai gyvuojantį, tačiau įspūdingą reginį - planetiškąjį ūką. NGC 3242 ir yra toks planetiškasis ūkas, kurio viduje matyti žvaigždės likučiai - baltoji nykštukė. Kartais šis ūkas vadinamas Jupiterio Vaiduokliu, nes blausiai švytėdamas primena Saulės sistemos valdovę, planetą dujų milžinę. Tačiau NGC 3242 yra šviesmečio skersmens ir daug toliau negu už menkų 40 šviesos minučių iki Jupiterio. Astronomai stebėjo šį ūką, besiplečiantį laikui bėgant, ir išmatavo, kad atstumas iki NGC 3242 yra apie 1400 šviesmečių. O raudonieji skraiduoliai ūko galuose vis dar lieka paslaptimi.

Vaizdo autoriai: Bruce Balick (U. Washington) et al., HST, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Marsas spalį. Šį spalį Marsas matyti spindintis tarsi šviesi, gelsva žvaigždė Žemės planetos danguje, nes artėja jo opozicija - laikotarpis, kai Marsas ir Žemės būna arčiausiai vienas kito, skriedami savo orbitose...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Tamsi audringa naktis. Ta 2003 m. rugpjūčio 29-oji buvo tamsi audringa naktis. Tačiau raudonoji Marso planeta ryškiai švietė Vandenio žvaigždyne, priartėjusi prie Žemės arčiausiai per paskutinius 60 tūkstančių metų. Šioje gana bauginančioje...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.