ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. lapkričio 2 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 30 lankytojų nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Epimetėjas ir Janas - ištikimieji Saturno palydovai

Paaiškinimas: Šie du palydovai keičiasi vietomis. Epimetėjas ir Janas - du mažieji Saturno palydovai - pasikeičia vietomis, kai priartėja prie savo didžiosios planetos. Keista, tačiau abiejų palydovų orbitų didžiosios pusašiai skiriasi tik apie 50 km - mažiau nei siekia pačių palydovų spindulys. Vienas iš jų skrieja aplink Saturną gerokai toliau į priekį kito. Tačiau, kadangi du palydovai vienas kitą traukia gravitacija, pamažėle jie artėja vienas prie kito, paveja ir kas kelis metus pasikeičia orbitomis. Dėl tokių nepaprastų šuolių atrodo, kad galbūt Epimetėjas ir Janas kažkada buvo vienas kūnas, po to išsiskyręs. Šioje nuotraukoje nufotografuoti abu palydovai, skriejantys šiek tiek už Saturno F žiedo. Nuotrauka gauta rugsėjo pradžioje iš Kasinio automatinio erdvėlaivio, šiuo metu taip pat skriejančio aplink Saturną.

Vaizdo autoriai: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Erdvėlaivis Sojuz artėja prie Tarptautinės kosminės stoties. Spalį erdvėlaivis Sojuz TMA-7 aplankė Tarptautinę kosminę stotį (TKS). Erdvėlaivis buvo paleistas kelias dienas prieš susijungimą iš Baikonuro kosmodromo Kazachstane. Nuotraukoje kaip tik ir matote erdvėlaivį Sojuz, artėjantį prie...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Galimi Plutono palydovai. 1930 m. mokslininkai Saulės sistemos pakraštyje atrado skriejantį mažytį ledinį Plutoną. O 1978 m. iš Žemės vykdomais stebėjimais rastas ne toks jau mažas Plutono palydovas Charonas. Šiemet Hablo kosminis...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.