ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. lapkričio 7 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 47 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

NGC 7635: Burbulas

Paaiškinimas: Tai net ne debesis, o burbulas! NGC 7635, Burbulo planetiškąjį ūką, išpūtė iš masyvios centrinės žvaigždės BD+602522 pučiantis žvaigždinis vėjas. Jo kaimynystėje gyvena milžiniškas molekulinis debesis, matomas dešinėje nuotraukos pusėje. Šioje kosmoso vietoje nenugalimos jėgos savaip stumdo nepajudinamus daiktus. Dujų burbulas sugeba pūstis viduje debesies, nors patį debesį po truputį naikina iš burbulo centrinės žvaigždės sklindanti karšta radiacija. Radiacija įkaitina tankias molekulinio debesies sritis ir šios ima švytėti. Burbulas, nufotografuotas ir mokslininkų nuspalvintas sutartinėmis, cheminių elementų švytėjimą atitinkančiomis, spalvomis, tęsiasi apie 10 šviesmečių ir priklauso sudėtingai didesnei žvaigždžių ir jų apvalkalų sistemai. Burbulo ūką galite išvysti pro nedidelį teleskopą Kasiopėjos žvaigždyne.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Russell Croman
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Saulės dėmė iš arti. Kodėl mažytės Saulės sritys kartais ima atrodyti šiek tiek tamsesnės? Čia iš arti matote Saulės dėmę - įdubą fotosferoje, kur temperatūra truputį žemesnė ir skleidžia mažiau šviesos, negu likęs...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Marso sąnašos. Ką gi išvystume, nusprendę pasivaikščioti po Marsą? Robotas marsaeigis „Galimybė “ (Opportunity) kaip tik šiuo metu ir bando pajausti, ką gi reiškia pasivaikščioti po raudonąją planetą. Ne visada tai...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.