ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. lapkričio 27 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 24 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Šviesos aidas iš V838 Mon

Paaiškinimas: Kas sukėlė žvaigždės V838 žybsnį Vienaragio (žymimo Mon) žvaigždyne? Dėl nežinomų priežasčių, V838 Mon išoriniai sluoksniai staiga išsiplėtė ir ji tapo šviesiausia žvaigžde visoje Paukščių Tako Galaktikoje 2002 m. vasarį. Tada - lygiai taip pat staiga - išblėso. Tokio žvaigždės žybsnio ankščiau niekas nebuvo stebėjęs. Supernovos ir novos paprastai išmeta medžiagą į aplinkinę erdvę. Nors V838 Mon žybsnį irgi galima paaiškinti medžiagos išmetimu, tai, ką matote šioje Hablo (Hubble) teleskopo nuotraukoje, iš tikrųjų yra šviesos aidas, didžiuliu ratilu skriejantis tolyn nuo ryškaus šviesos tvyksnio vietos. Šviesos aidas atsiranda tada, kai šviesa atsispindi nuo tarpžvaigždinių dulkių, tvyrančių erdvėje aplink žvaigždę, ir vis tolsta nuo centro. V838 Mon yra už 20 tūkstančių šviesmečių nuo mūsų, Vienaragio žvaigždyne, o šviesos aido skersmuo - apie šeši šviesmečiai.

Vaizdo autoriai: NASA and the Hubble Heritage Team (AURA/STScI)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Stereo Saulė. Tai artimiausios mums žvaigždės stereo nuotrauka, sudėta iš 2004 m. kovo - 2005 m. balandžio mėn. darytų Saulės vaizdų archyvo. Žiūrėdami į šią sudėtinę nuotrauką pro stereo akinius (viena...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Vaizdas iš Gusevo kraterio vidaus Marse. Kokia geologinė Marso istorija? Kad išsiaiškintų tai, mokslininkai pasiuntė robotą marsaeigį „Dvasia“ (angl. Spirit - liet. dvasia) tyrinėti ir fotografuoti raudonosios planetos paviršių pakelėje į Sutuoktinio kalvos (Husband Hill)...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.