ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. lapkričio 29 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 35 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Supernovos liekana Simeis 147

Paaiškinimas: Išties lengva pasiklysti sekant sudėtingais gijų rezginiais šioje nepaprastoje nuotraukoje - tai blyški supernovos liekana Simeis 147. Matoma Tauro žvaigždyne, ji išplitusi danguje per beveik 3 laipsnius - tiek prilygtų šešios Mėnulio pilnatys. Supernovos liekanos skersmuo - 150 šviesmečių. Šis žvaigždės sprogimo metu išmestos medžiagos debesis nutolęs nuo mūsų 3000 šviesmečių. Spalvotos sudėtinės nuotraukos su vandenilio alfa filtru ekspozicija truko 8 valandas. Filtras praleidžiančia šviesą tik iš vandenilio atomų, kurie skleidžia bangas, kai atgal prisijungia išmuštus elektronus. Tokios šviesos sritys žymi sužadintas švytinčių dujų sritis besiplečiančiame ūke. Supernovos liekanai Simeis 147 yra apie 100 tūkstančių metų - vadinasi, milžiniško žvaigždės sprogimo šviesa Žemę pirmą kartą pasiekė prieš 100 tūkstančių metų. Tačiau ši liekana, kuri nuolat plečiasi, yra ne vienintelis padarinys. Kosminė katastrofa paliko ir greitai besisukančią neutroninę žvaigždę arba pulsarą - visa kas liko iš tikrosios žvaigždės branduolio.

Vaizdo autoriai: Digitized Sky Survey, ESA/ESO/NASA FITS Liberator
Spalvotas vaizdas: Davide De Martin (Skyfactory)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Vaizdas iš Gusevo kraterio vidaus Marse. Kokia geologinė Marso istorija? Kad išsiaiškintų tai, mokslininkai pasiuntė robotą marsaeigį „Dvasia“ (angl. Spirit - liet. dvasia) tyrinėti ir fotografuoti raudonosios planetos paviršių pakelėje į Sutuoktinio kalvos (Husband Hill)...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Spinduliai ant Arklio Galvos. Žvaigždinio vėjo ir radiacijos išskaptuotas didžiulis tarpžvaigždinių dulkių debesis atsitiktinai tapo panašus į mums taip pažįstamą formą. Taikliai pavadintas Arklio Galvos ūkas plyti už maždaug 1500 šviesmečių, paskendęs milžiniškame...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.