ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. gruodžio 15 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 40 lankytojų nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Rudeninis Mėnuo dar kartą

Paaiškinimas: Mėnulis, boluodamas šiaurinio pusrutulio danguje, šiąnakt bus ypatingas - jis pakils į beveik aukščiausią šiaurinį deklinacijos tašką. Kita mėnulio pilnatis tą pačią kalendorinę dieną bus tik po 19 metų - tai periodas, vadinamą Mėnulio metoniniu ciklu. Mėnulio metoninis ciklas reiškia, kad tą pačia kalendorinę dieną tokia pati mėnulio fazė pasikartoja tik kas 19 metų. Šių metų rugsėjo 15 dienos Mėnulis taip pat buvo ypatingas - priešpilnis, kylantis virš Aukštųjų Sieros (High Sierra) kalnų. Žymiąją nuotrauką, pavadintą „Rudeninis Mėnuo iš Ledyno Vietelės“ (Autumn Moon from Glacier Point) 1948 m. fotografavo garsus fotografas Anselis Adamsas (Ansel Adams) Josemito (Yosemite) nacionaliniame parke. Todėl šių metų pradžioje Teksaso valstybinio universiteto fizikai Donaldas Olsonas (Donald Olson), Raselas Došeris (Russell Doescher) ir studentai tiksliai nustatė vietą ir datą (anksčiau žinotą apytikriai), kada buvo daryta originali Anselio Adamso nuotrauka - 1948 m. rugsėjo 15 d. Jų astronominis detektyvinis tyrimas nustatė, kad tokia pati padėtis ir didėjančio priešpilnio Mėnulio fazė pasikartos trečiadienį, 2005 m. rugsėjo 15 d. - tiksliai po trijų metoninių Mėnulio ciklų. Tą dieną apie 300 fotografų susirinko Ledyno Vietelėje, kad dar kartą nufotografuotų Anselio Adamso rudeninį Mėnulį. Vieną iš tų nuotraukų matote čia.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Russell Doescher (Texas State University)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Skaitmeninė marsaeigio „Galimybė“ nuotrauka Marse. Jei galėtumėte pažvelgti į vieną iš marsaeigių, šiuo metu riedančių po Marsą, kaip jis atrodytų? Toks vaizdas labai pagelbėtų planuojant tyrimus, todėl jis buvo sukurtas skaitmeniniu būdu. Paveikslas, kurį...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Žvilgtelėti į Paukščių Taką. Pastumkite naršyklės lango slankjuostę į dešinę ir pasigrožėkite mūsų Paukščių Tako Galaktikos infraraudonuoju vaizdu. Ši kosminė panorama gauta iš GLIMPSE projekto ir Spitzerio (Spitzer) kosminio teleskopo. GLIMPSE (Galactic Legacy...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.