ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. gruodžio 18 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 28 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

M83 - Pietinio Vėjo Malūnėlio galaktika iš VLT

Paaiškinimas: M83 yra viena iš arčiausių ir šviesiausių spiralinių galaktikų danguje. Pro nedidelį teleskopą įžiūrima Hidros žvaigždyne, karališkų spiralinių vijų galaktika ne veltui praminta Pietiniu Vėjo Malūnėliu. Nors ji buvo atrasta prieš 250 metų, tik gerokai vėliau mokslininkai sužinojo, kad tai ne paprastas, kaimynystėje stūksantis dujų debesis, o pati tikriausia spiralinė galaktika, kaip ir mūsų Paukščių Takas. Šioje nuotraukoje M83 matoma nufotografuota iš Didžiojo teleskopo - VLT (Very Large Telescope). Galaktika įeina į galaktikų grupę kartu su žymiosiomis Kentauro A ir NGC 5253 - jos visos nutolusios nuo mūsų apie 15 milijonų šviesmečių. M83 pastebėti keli ryškūs supernovų sprogimai. Neseniai M83 centre atrastas paslaptingas, du kartus branduolį apjuosęs žiedas.

Vaizdo autoriai: FORS Team, 8.2-meter VLT, ESO
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Apolonas 17: paskutiniai Mėnulyje. 1972 m. gruodį Apolono 17 (Apollo 17) astronautai Judžinas Sernanas (Eugene Cernan) ir Harisonas Šmitas (Harrison Schmitt) praleido Tauro-Litrovo slėnyje Mėnulyje apie 75 val., kol kolega Ronaldas Evansas (Ronald...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Ploni Saturno Žiedai poliarizuotoje šviesoje. Kokio storio yra Saturno žiedai? Išmatavus ryškumą iš skirtingų žiūrėjimo kampų paaiškėjo, kad Saturno žiedai turėtų būti maždaug vieno kilometro storio. Jeigu juos palygintume su skutimosi peiliuku - žiedai...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.