ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2005 m. gruodžio 19 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinęs 21 lankytojas nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Ploni Saturno Žiedai poliarizuotoje šviesoje

Paaiškinimas: Kokio storio yra Saturno žiedai? Išmatavus ryškumą iš skirtingų žiūrėjimo kampų paaiškėjo, kad Saturno žiedai turėtų būti maždaug vieno kilometro storio. Jeigu juos palygintume su skutimosi peiliuku - žiedai būtų kelis kart plonesni už peiliuko ašmenis. Todėl nuotraukose, fotografuotose beveik ties plokštuma, aštrioji žiedų briauna atrodo nepaprastai įspūdingai. Ši infraraudonosios poliarizuotos šviesos nuotrauka daryta praeito mėnesio pradžioje iš Kasinio (Cassini) automatinio erdvėlaivio. Jeigu Saturnas nebūtų žieduotas, jo Saulės neapšviestoji pusė būtų gerokai tamsesnė. Dėl šviesos, atsispindinčios nuo palydovų (kaip šioje nuotraukoje - nuo Encelado) ir nuo milijardų mažų dalelių žieduose, milžiniškas kosminis rutulys regimas blausiai apšviestas, tai ypač gerai pastebima poliarizuotoje šviesoje.

Vaizdo autoriai: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
M83 - Pietinio Vėjo Malūnėlio galaktika iš VLT. M83 yra viena iš arčiausių ir šviesiausių spiralinių galaktikų danguje. Pro nedidelį teleskopą įžiūrima Hidros žvaigždyne, karališkų spiralinių vijų galaktika ne veltui praminta Pietiniu Vėjo Malūnėliu. Nors ji...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Žvaigždžių pėdsakai virš Mauna Kea. Ar yra kelias į žvaigždes? Galbūt yra daug tokių kelių, tačiau šioje nuotraukoje nufotografuotas astronomų kelias, kuris veda į miegančio ugnikalnio viršūnę - tai pati tinkamiausia vieta Žemėje stebėti...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.