ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. sausio 3 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 23 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Tamsusis Saturno palydovo Japeto paviršius

Paaiškinimas: Kodėl didžiuliai plotai Japeto paviršiuje tamsūs tarsi anglis? Niekas tikrai nežino. Japetas, trečiasis pagal dydį Saturno palydovas, buvo ištirtas dar kartą, kai aplink Saturną skriejantis Kasinio (Cassini) automatinis erdvėlaivis pralėkė pro paslaptingąjį pasaulėlį praeitais metais. Tamsioji medžiaga dengia didžiąją dalį šioje nuotraukoje matomo palydovo paviršiaus, ir tik mažesnis, beveik baltas lopinėlis viršuje yra toks, kokios spalvos ir atspindėjimo savybės būdingos kitiems Saturno palydovams. Nežinoma tamsioji medžiaga dengia beveik pusę palydovo, kurio skersmuo maždaug 1500 kilometrų. Ten paviršius toks tamsus, kad atspindi mažiau nei 5 procentus saulės šviesos. Ši medžiaga dengia ir kraterius, o tai reiškia, kad ji užklojo paviršių vėliau, nei susidarė krateriai. Japetas turi ir kitų paslapčių. Šviesioji palydovo pusė išraižyta paslaptingais ilgais, plonais rėžiais. Japeto orbita taip pat keista, pasvirusi į Saturno orbitos plokštumą nepaprastai daug - 15 laipsnių. Čia apačioje matomas keistas kalvagūbris, apie 13 kilometrų aukščio, juosia beveik visą palydovą ties pusiauju. Nepaprasta tai, kad jis beveik lygiagrečiai driekiasi šalia Japeto pusiaujo. Tiksli palydovo forma nežinoma, nors nuotraukos rodo, kad ji išties keista - panaši į riešutą. Mįslingojo Japeto susidarymas, istorija ir toliau bus aktyviai tiriami.

Vaizdo autoriai: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Saulės bokštas virš Meino. Ar kada matėte saulės bokštą? Kai saulėlydžio ar saulėtekio metu oras žvarbus, krentantys ledo kristalai, atspindėdami saulės šviesą, gali sukurti neįprastą šviesos bokštą. Ledo kristalai kartais sukimba į plokščias...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Hauoli makahiki hou!. Gęstanti žara, jaunas mėnulis ir skaisčioji Venera kartu vakariniame danguje puošė paskutinį 2005-ųjų metų saulėlydį virš Haleakalos kalno, Maui saloje, Havajuose. Dar vadinama Šventaisiais Saulės namais, Haleakala yra ...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.