ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. sausio 6 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 19 lankytojų nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Tarantulo ūkas

Paaiškinimas: Iš pradžių kataloguose žymėtas kaip žvaigždė, Auksinės Žuvies 30 iš tikrųjų yra milžiniškas žvaigždėdaros regionas kaimyninėje Didžiojo Magelano Debesies galaktikoje. Dėl savo išvaizdos, primenančios voragyvį, buvo pramintas Tarantulo ūku. Tačiau šis „voras“ yra maždaug tūkstančio šviesmečių skersmens ir gyvena už 18 tūkstančių šviesmečių nuo mūsų, pietinio pusrutulio Auksinės Žuvies žvaigždyne. Jei Tarantulo ūkas būtų artimiausio Žemei žvaigždžių lopšio Oriono ūko vietoje, danguje jis nusidriektų per 30 laipsnių arba 60 Mėnulio pilnačių. Išsikerojusios Tarantulo ūko gijos supa NGC 2070 - žvaigždžių spiečių, kuriame slepiasi keletas absoliučiai šviesiausių, masyviausių žvaigždžių iš visų žinomų. Šioje įspūdingoje nuotraukoje sudėti kadrai, kurių išlaikymas truko net 31 valandą. Kvapą gniaužiantis vaizdas atskleidžia ūko šerdį. Kosminio Tarantulo kaimynystėje taip pat yra ir artimiausia, neseniai sprogusi supernova.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Brad Moore
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Naujųjų Metų Marso panorama. Pagal žemiečių kalendorių pirmąją 2006 m. dieną marsaeigis „Dvasia“ (angl. Spirit - liet. dvasia) praleido fotografuodamas trūkstamus kadrus šiam panoraminiam vaizdui nuo Gusevo kraterio Marse. Ta diena atitiko...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Apolono 17 mėnuleigis. Gremėzdiškas ir iš neįprasto kampo čia nufotografuotas Apolono 17 (Apollo 17) Čelindžerio (Challenger) mėnuleigis buvo sukurtas skristi kosminiame vakuume. Ši nuotrauka gauta iš valdymo modulio „Amerika“. Fotografavimo metu Čelindžerio...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.