ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. sausio 7 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 20 lankytojų nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Apolono 17 mėnuleigis

Paaiškinimas: Gremėzdiškas ir iš neįprasto kampo čia nufotografuotas Apolono 17 (Apollo 17) Čelindžerio (Challenger) mėnuleigis buvo sukurtas skristi kosminiame vakuume. Ši nuotrauka gauta iš valdymo modulio „Amerika“. Fotografavimo metu Čelindžerio mėnuleigis ruošėsi įskristi į orbitą aplink Mėnulį. Matyti mėnuleigio šonuose įtaisyti nedidelio galingumo valdymo varikliukai, apačioje - pakilimui skirtos raketos variklio kūgis. Liukas, pro kurį galima išlipti ant Mėnulio paviršiaus - priekyje, apvali susisiekimo antena - viršuje. Tamsiame trikampiame lange galima įžiūrėti misijos vadą Judžiną Sernaną (Eugene Cernan). Nors ir atrodo nerangus, šis erdvėlaivis 1972 m. gruodį grakščiai nusileido ant Mėnulio ir vėliau taip pat nesuklupęs grąžino Apolono astronautus į orbitoje skriejusį valdymo modulį. O kur dabar yra Čelindžerio mėnuleigis? Jo nusileidimo metu atidirbusių įrenginių liekanos taip ir liko Apolono 17 nusileidimo vietoje, Tauro-Litrovo (Taurus-Littrow) slėnyje. Atgaliniam pakilimui skirta įranga taip pat numesta maždaug toje pat vietoje prieš tai, kai astronautai pasuko atgal į Žemę. Apolono 17 misija buvo šeštoji ir paskutinė iš kelionių, kurių metu astronautai buvo nusileidę Mėnulyje.

Vaizdo autoriai: Apollo 17, NASA (nuotrauką nuskenavo Kipp Teague)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Tarantulo ūkas. Iš pradžių kataloguose žymėtas kaip žvaigždė, Auksinės Žuvies 30 iš tikrųjų yra milžiniškas žvaigždėdaros regionas kaimyninėje Didžiojo Magelano Debesies galaktikoje. Dėl savo išvaizdos, primenančios voragyvį, buvo pramintas Tarantulo ūku....
Rytoj Rytoj

Rytoj
Arp 188 ir Buožgalvio galaktikos uodega. Nepaprasto grožio nuotraukoje, gautoje iš Hablo (Hubble) kosminio teleskopo patobulintos tyrimų kameros, gausybės tolimų galaktikų fone matyti yranti spiralinė galaktika Arp 188 - Buožgalvio galaktika. Kosminis buožgalvis yra už...

-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.