ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. sausio 8 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 25 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Arp 188 ir Buožgalvio galaktikos uodega

Paaiškinimas: Nepaprasto grožio nuotraukoje, gautoje iš Hablo (Hubble) kosminio teleskopo patobulintos tyrimų kameros, gausybės tolimų galaktikų fone matyti yranti spiralinė galaktika Arp 188 - Buožgalvio galaktika. Kosminis buožgalvis yra už maždaug 420 milijonų šviesmečių šiauriniame Slibino žvaigždyne. Jo puošni uodega, kurioje gausu masyvių, šviesių spiečių iš žydrųjų žvaigždžių, ištįsusi apie 280 tūkstančių šviesmečių. Kalbama, kad mažesnė įsibrovėlė galaktika praskriejo Arp 188 priekyje - iš kairės į dešinę šioje nuotraukoje - apsuko lanką ir dėl abiejų galaktikų gravitacijų sąveikos buvo nusviesta už 300 tūkstančių šviesmečių tolyn nuo Buožgalvio. Artimo „pasimatymo“ metu traukos jėga išstūmė spiralinės galaktikos žvaigždes, dujų ir dulkių debesis, sukurdama įspūdingą uodegą. Įsibrovėlė galaktika matyti kiaurai per Buožgalvio spiralines vijas, kairiajame viršutiniame kampe. Kaip ir bendravardžiai varliagyviai Žemėje, didysis Buožgalvis, manoma, ilgainiui neteks uodegos, o ten dabar skriejantys žvaigždžių spiečiai taps didžiosios spiralinės galaktikos palydovais.

Vaizdo autoriai: ACS Science & Engineering Team, NASA
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Apolono 17 mėnuleigis. Gremėzdiškas ir iš neįprasto kampo čia nufotografuotas Apolono 17 (Apollo 17) Čelindžerio (Challenger) mėnuleigis buvo sukurtas skristi kosminiame vakuume. Ši nuotrauka gauta iš valdymo modulio „Amerika“. Fotografavimo metu Čelindžerio...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Sietynas. Turbūt pats žymiausias žvaigždžių spiečius danguje yra Sietynas, kuris net ir be žiūronų įžiūrimas, net ir dirbtinių miesto šviesų užterštame danguje. Dar vadinamas Plejadėmis ar Septyniomis Sesutėmis ir žymimas...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.