ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. sausio 11 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 23 lankytojai nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

IC 410 ūko „buožgalviai“

Paaiškinimas: Šioje stulbinančioje dirbtinių spalvų nuotraukoje iš arti matyti dalis emisinio ūko IC 410, kuris paprastai būna blyškus ir nekrentantis į akis. Dešinėje regimi ir du įspūdingi kaimynai, švytintys dujų debesys - IC 410 ūko „buožgalviai“. Nuotrauka sudėta iš vaizdų, fotografuotų per siaurus filtrus, skirtus ūko atomams rasti. Sieros atomų švytėjimas nuspalvintas rausvai, vandenilio - žalsvai, o deguonies - žydrai. Ūkas, kurio dalį šviesos užstoja priekyje tvyrantys dulkių debesys, supa NGC 1893 - jauną padrikąjį žvaigždžių spiečių, priverčiantį ūko dujas švytėti. Tankesnių ir šaltesnių dujų tumulai - „buožgalviai“ - yra apie 10 šviesmečių ilgio. Vėjų ir radiacijos išskaptuotos jų uodegos vinguriuoja tolyn nuo spiečiaus centro. IC 410 yra už maždaug 12 tūkstančių šviesmečių, Vežėjo žvaigždyne. Ši nuotrauka apima apie 70 šviesmečių plotą.

Vaizdo autoriai ir aut. teisės: Ken Crawford (Rancho Del Sol Observatory)
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Veneros fazės. Venera keičia veidą, kaip ir mūsų Mėnulis - būna ir Veneros pilnatis, ir jaunatis. Tačiau, nors dažniausiai Venera yra šviesiausia spingsulė saulėlydžio ar saulėtekio danguje, ji tokia maža, kad...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Sraigės ūkas infraraudonojoje šviesoje. Daugiau negu šešis šimtus šviesmečių nutolusi nuo Žemės Vandenio žvaigždyne miršta žvaigždė, panaši į Saulę. Per paskutinius kelis tūkstančius metų ji sukūrė Sraigės ūką (NGC 7293), gerai ištirtą ir...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.