ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. sausio 14 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinę 18 lankytojų nusprendė - gera.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Robotas Mėnulyje

Paaiškinimas: 1970 m. lapkričio 17 d. Tarybų Sąjungos tarpplanetinis erdvėlaivis Luna 17 nuleido pirmąjį važiuojantį nuotolinio valdymo robotą ant Mėnulio paviršiaus. Mėnuleigis 1 (Lunohod 1 ) svėrė vos 907 kg ir buvo numatytas 90 dienų trukmės darbui. Jį realiu laiku valdė penkių žmonių komanda Tolimojo kosmoso centre netoli Maskvos, TSRS, Žemės planetoje. Šis, tarsi iš mokslinės fantastikos knygų išriedėjęs, aštuoniaratis robotas į Mėnulį leidosi pritvirtintas ant nusileidimo modulio viršaus. Mėnuleigiui buvo palikti du nusileidimo takai - iš abiejų pusių - skirti tam atvejui, jei vienoje kurioje pusėje būtų dideli akmenys, kad robotas galėtų nuriedėti kita. Mėnuleigis 1 keliavo Lietaus jūra (Mare Imbrium) 11 mėnesių - tai buvo vienas iš didžiausių Tarybų Sąjungos Mėnulio tyrimų programos pasiekimų. Mėnuleigio 1 darbas oficialiai buvo baigtas 1971 m. spalio 4 d. - lygia 14 metų po pirmojo dirbtinio Žemės palydovo Sputniko paleidimo.

Vaizdo autoriai: Courtesy Lavochkin Association
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Žvaigždės Galaktikos centre. Mūsų Paukščių Tako Galaktikos centras slepiasi nuo smalsių optinių teleskopų akių už sugeriančių šviesą dulkių ir dujų debesų. Tačiau Spitzerio (Spitzer) infraraudonųjų spindulių kameros įžvelgia kiaurai per didžiąją dalį...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Sombrero galaktika iš Hablo teleskopo. Kodėl Sombrero galaktika (M104) atrodo tarsi skrybėlė? Tokį vaizdą sukuria neįprastai didelė ir išsipūtusi centrinė galaktikos žvaigždžių sfera ir aiškios tamsios dulkių sruogos, juosiančios beveik briauna į mus atsisukusią...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.