ASTRONOMIJA: po nuotrauką kasdien
astronomija
pažink Visatą!
- -
     
yraŠios dienos nuotrauka 
 Geriausiai įvertintos nuotraukos
 Visatos enciklopedija
 

Šios dienos nuotrauka

Pažink Visatą! Kiekvieną dieną čia rasi naują mūsų neaprėpiamos Visatos nuotrauką ar piešinį, o kartu ir trumpą profesionalaus astronomo paaiškinimą.

2006 m. sausio 20 d.

Paspaudę ant vaizdo, parsisiųsite didesnio ryškumo kopiją.
Įvertink nuotrauką! Prieš tai įvertinęs 21 lankytojas nusprendė - puiki.
Pažymėkite vieną iš penkių:   prasta puiki  

Oriono LL ir Oriono ūkas

Paaiškinimas: Šiame puošniame kosminių debesų ir tarpžvaigždinių vėjų vaizde iš arti matyti šviesi Oriono LL ir švytintis Oriono ūkas. Plūduriuojanti Oriono žvaigždžių lopšyje ir vis dar besikurianti, jauna kintamoji žvaigždė Oriono LL spinduliuoja didesnės energijos vėją, net negu mūsų subrendusi pusamžė Saulė. O kai greitas žvaigždinis vėjas atsitrenkia į lėtai judančias dujas, sukuria smūgio bangą, panašią į bangą pirmagalyje laivo, skrodžiančio vandenį, ar lėktuvo, skriejančio viršgarsiniu greičiu. Nedidelė, grakščiai viršuje Oriono LL išlinkusi sruoga ir yra žvaigždinio vėjo smūgio banga. Jos skersmuo - apie pusę šviesmečio. Lėtesnės dujos skrieja tolyn nuo Oriono ūko karšto centrinio žvaigždžių spiečiaus, Trapecijos, pasislėpusios už viršutinio kairiojo nuotraukos krašto. Trijuose matmenyse Oriono LL smūgio banga atrodytų tarsi dubuo, kurio „dugnas“ šviesesnis. Kvapą gniaužiantis kintamosios žvaigždės vaizdas yra dalis mozaikinės nuotraukos, kurioje įamžintas Oriono žvaigždžių lopšys, pripildytas gausybės takių pavidalų, brandinančių žvaigždėdarą.

Vaizdo autoriai: NASA, ESA, and The Hubble Heritage Team
Teksto autoriai ir aut. teisės: Robert Nemiroff (MTU) ir Jerry Bonnell (USRA)
Tekstas paruoštas pagal svetainę Astronomy Picture of the Day. Straipsnio šaltinis anglų kalba.
Žymimi: ? - puslapiai šioje svetainėje, nuorodomis tekste - Astronomijos enciklopedijos, Astronomijos istorijos ar kitų svetainių puslapiai lietuvių kalba.

Vakar Vakar

Vakar
Oriono ūkas iš Hablo teleskopo. Nedaugelis kosmoso vaizdų taip žavi, kaip Oriono ūkas. Dar žymimas M42, vos už 1500 šviesmečių nuo mūsų stūksantis, ūkas sudarytas iš švytinčių dujų, kurios supa karštas, jaunas žvaigždes...
Rytoj Rytoj

Rytoj
Apolonas 12: autoportretas. 1969 m. lapkritį Apolono 12 astronautas ir fotografas Čarlzas Pitas Konradas (Charles "Pete" Conrad) šioje nuotraukoje įamžino bendradarbį Alaną Byną (Alan Bea), renkantį Mėnulio grunto pavyzdžius Audrų vandenyne. Nepaprasta...
Nori žinoti daugiau?


-
Svetainę redaguoja Indrė. Draugai Kumelė.lt.